A JE TO TADY! Evropská komise nám chce poslat přes 2000 azylantů! A Merkelová?

uprchlici

Evropská komise poslala ve čtvrtek 7. prosince 2017  Českou republiku k unijnímu soudu kvůli odmítání programu přerozdělování žadatelů o azyl podle kvót. Rozhodnutí vyvolalo u českých politiků odmítavé reakce. V žalobě nejsme uvedeni, jako jediný stát. Do stejné pozice se dostalo rovněz Polsko a Maďarsko. Budapešť a Varšava daly najevo, že budou dál obhajovat své odmítavé stanovisko k přerozdělování uprchlíků a tím se tedy bránit.
Předání věci soudu je vždy až poslední možnost. Není to něco, co bychom si přáli,“ sdělil první místopředseda komise Frans Timmermans. Evropksá komise podle jeho slov jen dohlíží na dodržování unijních smluv a pokud členský stát trvale neplní své povinnosti, postupuje věc Evroskému soudu.

Česká republika spolu s Poslkem a Maďarskem neplní podle komise své povinnosti, které plynou z programu jednorázového přerozdělování žadatelů o azyl v rámci Evropské unie. Evropský soud přitom v září potvrdil jeho platnost. Odpovědi, které dostal od České republiky, stejně jako Polska a Maďarska byly neuspokojivé. Navíc nebylo nijan naznačeno, že se začneme na přerozdělování podílet. Jiří Ovčáček zopakoval dřívější stanovisko prezidenta Miloše Zemana, že kvóty představují vměšování do vnitřních záležitostí země. Nově jmenovaný premiér Andrej Babiš oznámil, že chce s komisí jednat o stažení žaloby.
Právě Andrej Babiš v první reakci prohlásil, že je jasné, že kvóty jsou nesmysl a jen podporují popularitu extremistických stran v Evropě. „Rozhodnutí a hlavně načasovaní je velice nešťastné,“ řekl doslova. Doufá, že příští týden na summitu dostane prostor k vyjádření českého stanoviska. Předseda ODS Petr Fiala varoval před tím, že žaloba sníží důvěru v Evropskou unii u občanů České republiky. Podle něj jsou kvóty špatné a žaloba Evropská Komise je ještě horším rozhodnutím. „Výsledkem bude jen větší nespokojenost a pocit křivdy,“ dodal Petr Fiala.

S pochybnostmi se k žalobě postavil europoslanec a čerstvý předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Spory v unii se podle Pospíšila nedají řešit žalobami na členské státy. „U nás žaloba jen nahraje politikům, jako je Tomio Okamura,“ napsal předseda TOP 09 na svůj twitter.

Tomio Okamura použil slova ještě drsnější. Celou záležitost označil za brutální diktát Bruselu. Vláda by podle něho měla trvat na stanovisku, že nikdo nemůže České republice nařizovat, koho přijme.
Mechanismus kvót měl pomoci Řecku a Itálii. Právě do těchto zemí se uchýlilo velké množství uprchlíků mířících do Evropy ze Sýrie, ale také z dalších válkou zmítaných států, jakož i z Afriky. Program, na kterém se unijní státy přes odpor České republiky a dalších zemí shodly v roce 2015, skončil po dvou letech letos v září. Podle předpokladu se mělo přesunout celkem až 160.000 lidí s nárokem na mezinárodní ochranu, ovšem státy si dosud z Řecka a Itálie „rozebraly“ jen o něco více než 32.000 osob.
Celá věc přichází v době, kdy Německá vláda chystá finanční bonus pro odmítnuté žadatele o azyl, kteří se dobrovolně vrátí do své původní vlasti. Do konce února příštího roku budou moci rodiny získat nad rámec současné dávky příspěvek ve výši do 3000 eur (76 660 korun) na pořízení bydlení nebo vybavení, v případě jednotlivců půjde o částku do 1000 eur, informoval Bild am Sonntag.

Co na toto říkáte Vy? Obyvatelé České republiky?

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

1 komentář pro A JE TO TADY! Evropská komise nám chce poslat přes 2000 azylantů! A Merkelová?

  1. Martin Rubáš napsal:

    Kvóty jsou naprosto nepřijatelné. je nutné tento nesmysl za každou cenu odmítnou, jinak skončíme jako na Západě – no go zóny, šaria, kriminalita epidemie znásilnění atd…
    http://www.epshark.cz/clanek/228/migranty-proste-prijmete-a-basta-fidli

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *