Ani Vánoce už nejsou svaté. Teror na trzích ve Štrasburku – 5 obětí a destíky zraněných

teror-strasburk

Vánoce by měly být časem klidu a pohody. Ve Štrasburku tomu tak rozhodně nebylo. V centru města došlo k útoku na vánoční trhy, které probíhají tradičně na Kléberově náměstí.  Podle nejaktuálnějších informací jsou na místě tři mrtví. Další dvě osoby, které útočník zranil, bohužel zemřeli v nemocnici. Útočník také 13 osob zranil, z toho nejméně osm vážně. Pachatel Chekatt Cherif (29), který se dle pařížského žalobce činu nejspíš dopustil z teroristických pohnutek, je na útěku.

Vrah podle CNN vstoupil ve 20 hodin na trhy přes most Pont du Corbeau a začal střílet nakupující a turisty v ulici Rue des Orfèvres. Protiteroristické jednotky policie se začaly stahovat na místo střelby a minimálně Cherifa konfrontovaly minimálně dvakrát, ve 20:20 a ve 21 hodin. Během jedné z těchto přestřelek byl vrah údajně zraněn.

Jeden z projektilů vystřelený členem bezpečnostních složek ho zasáhl do paže. Pachatel však unesl taxík, uprchl z obklíčení a nadále zůstává na útěku. Francie z toho důvodu avizovala zpřísnění bezpečnostních kontrol na hranicích a zvýšila stupeň teroristického ohrožení na maximum.

V bezprostřední blízkosti střelby se podle informací ČTK nacházel český občan. „Nebyl zraněn ani neutrpěl žádnou jinou újmu a je v kontaktu s českým konzulátem,“ řekl Robert Řehák z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Čeští diplomaté nemají dosud žádné informace, že by některý z dalších českých občanů byl v souvislosti s útokem zraněn či v ohrožení.

Lidé, kteří například mají příbuzné ve Štrasburku a nepodařilo se jim navázat s nimi kontakt, se mohou obracet na české velvyslanectví v Paříži, nebo v případě obavy z ohrožení života či zdraví na nouzovou linku +33607764394.

Jednou z obětí by podle informací zveřejněných serverem Le Figaro měl být 45letý thajský turista. Jeho manželka byla během střelby zraněna.
Chaotickou atmosféru na místě střelby zachytilo mnoho lidí na své mobilní telefony. Jedno z videí lze zhlédnout zde:

Policie uzavřela okolí náměstí Place Gutenberg poblíž katedrály. Na místě byli vidět ozbrojení policisté a vojáci. Všude panovala panika a strach. Lidé se báli terorismu. A jak se ukazuje, s největší pravděpodobností oprávněně.

Devětadvacetiletý údajný pachatel Chekatt Cherif totiž figuruje na seznamu osob podezřelých z náboženské radikalizace. Podle francouzských médií měl být v úterý ráno zadržen v souvislosti s loupežným přepadením, ale policie ho doma nezastihla. V jeho bytě však údajně dopadla jeho komplice a také našla granáty.

Město se s kritickou situací vyrovnávalo po svém. Taxislužby klienty vozily zdarma, úřady však vyzvaly obyvatele i návštěvníky města, aby zůstali v bezpečných útočištích a nekomplikovali práci policie.

Více než 5000 návštěvníků basketbalového utkání mezi SIG Strassbourg a slovinským týmem Olympia Ljubljana zůstalo uvězněno v aréně Rhénus Sport, kde uctili oběti zpěvem Marseillaisy, francouzské státní hymny.

Uzavřeno bylo nejen široké okolí Kléberova náměstí, na němž začal vrah střílet do lidí, ale také další čtvrti a rovněž budova Evropského parlamentu na okraji alsaské metropole. Vzhledem k tomu, že je podezřelý stále na útěku, budovu nesměl až do pozdní noci nikdo opustit a na zprávy o vývoji situace uvnitř čekali i čeští europoslanci, kteří se tento týden účastní plenárního zasedání europarlamentu.

Na videích z místa činu lze spatřit, jak lidé leží bezvládně v ulicích. „Byly slyšet výstřely a lidé utíkali pryč. Trvalo to asi deset minut,“ řekl stanici BFM jeden z místních obchodníků. „Po útoku v centru Štrasburku je Evropský parlament uzavřen. Nikdo nemůže dovnitř ani ven,“ napsala na Twitteru europoslankyně Kateřina Konečná. „Všichni jsme v pořádku a zdravíme ze Štrasburku,“ dodal europoslanec Tomáš Zdechovský.Místopředseda europarlamentu Pavel Telička uvedl, že útoků bylo pravděpodobně více. „Dle poslední zprávy, co mám od příslušného parlamentního útvaru, který je v permanentním kontaktu s policií, útoků bylo podle všeho souběžně několik,“ napsal. Poblíž místa střelby se podle Seznam Zpráv nacházela pětice Čechů, která je v pořádku.

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *