Azylant ubodal ve Švédsku pracovnici uprchlického centra, vězení se však vyhnul

alexandra-mezherova

V lednu 2016 ve švédském Mölndalu ubodal 22letou pracovnici centra pro mladé uprchlíky migrant z Etiopie, soud ho poslal pouze do psychiatrického zařízení v Göteborgu. Uvedla to agentura AFP, podle které soud uznal mladíka vinným z neúmyslného zabití a úmyslného zranění jiné osoby. Podle soudce pachatel v době činu i po něm trpěl vážnou duševní poruchou. Pozůstalí se chtějí odvolat.

Youssaf Khaliif Nuur, který má etiopské občanství, ale narodil se v Somálsku, a podle soudu byl duševně labilní. Prý si tak neuvědomoval, že rány nožem zasazené do stehna Alexandry Mezherové mohou způsobit její vykrvácení. Obhájce Nuura trval na tom, že celá událost byla „nešťastná náhoda s velmi smutným koncem“.

Ke konfliktu došlo 25. ledna 2016, když se Mezherová, pracovnice azylového centra původem z Libanonu, snažila urovnat konflikt mezi migranty. Ve službě v azylovém centru byla v tu chvíli bohužel sama. Nuur na ni zaútočil nožem a kromě několika ran na stehně ji pobodal také na zádech. Napadl také dalšího obyvatele centra, který se snažil mladé ženě pomoci. Za to byl uznán vinným z úmyslného zranění osoby.
Mezherová později následkům zranění podlehla v nemocnici.

Mladík vyšetřovatelům nejprve tvrdil, že je mu 15 let, obžaloba ale trvala na tom, že je mu nejméně 18, což soud přijal. Sám se k útoku nevyjádřil, soudu pouze řekl, že si na nic nepamatuje. Z verdiktu soudu není jasné, jak dlouho má mladík v psychiatrickém zařízení strávit, ale po případném propuštění má být deportován ze Švédska, kam má zákaz vstupu do roku 2026.

Rodina zesnulé se chce odvolat

Právník rodiny oběti Hans Gaestadius řekl, že pozůstalé rozsudek zklamal, protože očekávali odsouzení za vraždu. Plánují se proti verdiktu odvolat.

„Soud nevěří, že to byla vražda, ale my ano,“ řekl Gaestadius švédskému bulvárnímu deníku Aftonbladet.

Případ vzbudil ve Švédsku rozhořčení vzhledem k nárůstu násilí, které je dáváno do souvislosti s uprchlickou krizí. Odehrává se zejména v přeplněných záchytných centrech.
Švédsko s 9,8 miliónu obyvatel přijalo v roce 2015 víc než 160 000 žadatelů o azyl, což jej řadí mezi největší příjemce uprchlíků na hlavu v EU. Země už zpřísnila azylová pravidla a zaznamenala výrazný pokles přílivu migrantů.

Co na takovýto trest pro tohoto migranta říkáte?

Facebook komentáře
Tereza Skalková
Redaktor ProEvropu.com

2 komentáře pro Azylant ubodal ve Švédsku pracovnici uprchlického centra, vězení se však vyhnul

  1. Assad napsal:

    Uděla to někomu z mé rodiny tak ty pomatené opice začnu hubit vlastníma rukama.

  2. Jarek* napsal:

    To je v pořádku. Neměla se mezi ně srát, byla to její volba. Lidé musí pochopit, že když vlezou do klece k tygrovi, nemusí dopadnout jako kozel Timur, ale stane se z nich potrava.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *