Brusel chce zkrotit svobodu WhatsApp, Facebook, Skype…. kvůli teroristům. Dejte si POZOR, co PÍŠETE!

zakaz-eu-skype-facebook

Používáte rádi Skype, Facebook Messenger, Viber nebo WhatsApp? Měli byste asi začít více zvažovat, co si s kým píšete. Evropská komise chce přitáhnout uzdu oblíbeným komunikačním prostředkům. Provozovatelé budou muset dodržovat stejná pravidla jako mobilní operátoři. Znamená to tedy, ze na vyžádání policie či soudu budou muset poskytnou i Vaši konverzaci, kterou po Skypu, Facebooku, Viberu, WhatsAppu… vedete. Brusel tím chce bojovat s terorismem.
Jde tu o naši bezpečnost, nebo o „pomstu“?

Právě Evropští mobilní operátoři již delší dobu žalují do Bruselu, že provozovatelé zmiňovaných aplikací jako Viber, Skype, WhatsApp vydělávají díky mobilním operátorům, ale na rozvoj sítí nedávají ani korunu. Také nemusí splňovat některé přísná pravidla platná pro operátory, přestože si přes ně mohou uživatelé volat i posílat fotky nebo videa.

Evropská komise proto chystá regule, které mají „anarchii“ ukončit. Plány, jak si to bruselští úřednicí představují se dozvíme během září. První informace o podobě legislativy už však unikly na veřejnost.
Jde o účinnější boj s teroristy

Jednou z možností je, že na komunikační prográmky bude nahlíženo stejně jako na klasické mobilní operátory, což jim přineslo nové povinnosti, třeba v oblasti ochrany soukromí. Nařízení by také mohlo zahrnovat povinnost mít datová úložiště pro komunikaci evropských uživatelů umístěna v Evropě.

Dále se hovoří o tom, že by provozovatelé komunikátorů měli povinnost na vyžádání poskytovat kompletní záznamy bezpečnostním složkám. Cílem je hlavně zefektivnit boj proti teroristům, kteří v současné době běžně tyto aplikace ke komunikaci využívají.

Experti dodávají: Šifrování může vše zhatit

Bezpečnostní experti snahu EU získat přístup ke zprávám teroristů vítají, nicméně účinnost nemusí být tak velká, jak si asi úředníci představují. Problémem je hlavně komplikované šifrování, které již některé aplikace, jako třeba WhatsApp, nabízejí.

V kontextu zhoršující se bezpečnostní situace se snaha EK podřídit komunikační aplikace stejným pravidlům, jako platí pro telefonní operátory, jeví jako opodstatněná. Nicméně si nemyslím, že by takové opatření mělo v tomto smyslu nějaký skutečný dlouhodobě pozitivní účinek,“ uvedl například pro Blesk.cz Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti Eset.Je však možné, že EU postaví šifrování úplně mimo zákon a nařídí těmto aplikacím, aby policie a další bezpečnostní služby měly ke komunikaci volný přístup. To však zatím v tuto chvíli není jasné. Vše ukážou už následující týdny, kdy bude návrh nové směrnice přestaven.

Co na toto nové omezení říkáte?

Facebook komentáře
Petr Branný
Redaktor ProEvropu.com

1 komentář pro Brusel chce zkrotit svobodu WhatsApp, Facebook, Skype…. kvůli teroristům. Dejte si POZOR, co PÍŠETE!

  1. emil svoboda napsal:

    Další povzbudivá informace. Začínám nostalgicky vzpomínat na období totality.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *