Budou nám vládnout KOMUNISTÉ? SOBOTKA – A PROČ NE? V Krajích to FUNGUJE!

bohuslav-sobotka

Pořádný šok všem způsobil svým dnešním vyjádřením premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V rozhovoru pro Hospodářské noviny, že by se sociální demokracie po volbách do Sněmovny mohla spojit na vládní úrovni s komunisty. Ano, čtete dobře s KSČM. Od revoluce je to až asi pěkných pár let a hodí se to k dnešním nedožitým 80tým narozeninám bývalého prezidenta Václava Havla?  Podle členů ČSSD i KSČM by takové spolupráci bránily rozdílné názory stran na bezpečnostní a zahraniční politiku, podle Sobotky nikoliv.To bude záležet na výsledku voleb do Sněmovny. Nebudu dělat účet bez hostinského. Byl bych samozřejmě rád, kdyby příští vládu byla schopna sestavit ČSSD. A v každém případě to ale musí být vláda, která bude vycházet z našeho programu,“ uvedl Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny. „Dokážu si představit spolupráci s komunisty pouze na základě jasných mantinelů, které se týkají bezpečnosti České republiky. Tedy nezpochybňování členství v NATO a proevropské orientace vlády,“ pokračoval Sobotka.Pro ně by to do značné míry znamenalo opuštění jejich programu. Muselo by to být jejich rozhodnutí. Zaznamenal jsem, že o spolupráci s komunisty uvažuje i Andrej Babiš, takže úvahy na toto téma začínají být na politické scéně zjevně širší,“ dodal Sobotka v rozhovoru.

Komunisté však jeho slova berou s rezervou. „O koalicích jednáme zásadně až podle mandátu od občanů po volbách a vždy hledáme programovou shodu a neopouštíme programové zásady,“ řekl Právu šéf KSČM Vojtěch Filip.

S myšlenkou spolupráce s komunisty před pár dny koketoval i vicepremiér Andrej Babiš (ANO).Pokud je strana ignorována, i když ji volí 15 procent lidí, nelze se tvářit, že jejich hlas nemá žádnou váhu,“ uvedl v polovině září pro TV Prima.Jaký máte názor Vy?

Facebook komentáře
Tereza Skalková
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *