Černoch v letáku, miss Norska z Konga. A už se valí další věci. Somálská studentka diktuje pravidla v českých školách. Češi při výuce nesmějí mít pokrývku hlavy. Ale pak přijde muslimka a už se dějí věci

muslimka-v-satku

Případ somálské studentky Ayany Jamaal Ahmednuurové opravdu nepřestává udivovat. Mladá slečna žaluje Střední zdravotnickou školu v Praze 10, že jí instituce nepovolila nosit hidžáb, a tím ji měla nepřímo diskriminovat v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání.

Proč se nerespektují pravidla NAŠÍ země?

Už žaloba sama o sobě je nesmyslná z toho titulu, že střední škola není povinná. Pokud s tím má slečna problém, nemusí tam přeci chodit. Zarážející je i skutečnost, že ona dívka přišla do demokratické země pravděpodobně proto, že prchala před útlakem. A první, co zde udělá? Žaloba! Může být vlastně každému úplně jedno, jestli má někdo na hlavě šátek, čepici nebo helmu. Je to vlastně ale sakra vážná věc. Jde totiž o princip a právo na svobodný život s jejími pravidly v zemi, kterou máme rádi. Ne na diktát.
Nechceš respektovat? Tak odejdi!

Jde přece o to ukázat komukoli, že dokážeme tolerovat. Jsme otevřeni všem náboženstvím, pokud nejsou vykládána extrémně. Mnozí z nás zřejmě ještě pořád dokáží komunikovat s muslimy a nemyslet na to, že lidé stejné víry po celém světě vraždí a vyhazují lidi do vzduchu. Chápeme, že je nelze házet všechny do jednoho pytle.

Ale pak přijde člověk, jakým je Ayany. My jí otevřeme dveře a ona začne chtít víc. Snaží se rozbourat pravidla, podle kterých žijeme. Začne nám diktovat svá vlastní a nařizovat, co máme dělat. V tom případě už říkám NE! A vůbec nejde o to, že by mi vadil její hidžáb. Faktem však zůstává, že škola a české školství obecně má svůj řád, který buď respektujete, nebo prostě odejděte, ať jste kdokoli a věříte třeba v Barta Simpsona.

Pravidla a zákony České republiky nejsou dokonalé. Ale jednou existují a je třeba je ctít. V dnešním světě je samozřejmé, že se nemůžeme uzavírat do ulity a dělat, že bílý křesťan všechno spasí. To by byla velká chyba. Nejsem proti otevření se ostatním kulturám. Ovšem jen za předpokladu, že ti, kdo přijdou, se našim zvykům a zákonům přizpůsobí. Jestli ne, nemají u nás co dělat.
Nehrbme se před nikým

Představte si, že přijedete do arabského světa a nebudete ho respektovat tak, jak leží a běží. Když budete mít štěstí, tak vás slušně upozorní a vy budete natolik inteligentní, abyste jejich argumenty uznali. V tu chvíli jste v jejich zemi, oni mají právo po vás žádat, abyste se chovali tak, jak oni uznávají za vhodné. Nelíbí se vám to? Nejezděte tam.

Co by udělal muslim, když by na pláži viděl ženu opalující se nahoře bez? Co by udělal muslim, když byste se třeba jen letmo dotkli ruky jeho manželky? Co by udělal muslim v některé zemi, když by si žena nezahalila hlavu? Raději nedomýšlet. A nám by měl někdo upírat právo žít v naší zemi tak, jak chceme? Ani náhodou, záda jsme hrbili dlouhých čtyřicet let.
Zdroj: ctidoma.cz

Jaký názor na celou věc máte Vy?

Facebook komentáře
Tereza Skalková
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *