Češi poslali migrantům skoro miliardu! Kam se však poděla? To se nedá dohledat!

dotace

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) si posvítil na neziskovky. Prověřil tak podmínky pro poskytování a čerpání dotací z evropských fondů určených na migrační politiku. Šlo hlavně o projekty, které mají zlepšovat podmínky přijímání azylantů, integraci cizinců ze zemí mimo EU, návrat migrantů do zemí jejich původu či kontrolu vnějších hranic. Vše řídí program s názvem Solidarita a řízení migračních toků spravovaný Ministerstvem vnitra. V letech 2011 až 2015 projekty vyčerpaly přes 727 milionů korun. Kontroloři však prověřovali pouze zlomek – 49 vybraných projektů, kam „vyteklo“ víc než 90 milionů korun.

Jenže se zjistilo, že vyhodnotit výsledku programů není úplně možné. Nedá se totiž dohledat, ke komu se ve výsledku peníze přes neziskovky dostaly. Kontroloři zjistili, že ministerstvo vnitra nepožadovalo, aby příjemci dotací evidovali klienty podle data narození. Přitom právě podle něj ministerstvo pobyt cizinců v ČR sleduje. A evropská komise tyto údaje začala vyžadovat až v průběhu období. Například na programy zaměřené na zlepšení podmínek azylantů a integraci cizinců v ČR bylo získáno přes 288 milionů korun. Ministerstvo z toho odhaduje, že mezi lety 2011 až 2015 pomohly programy více než 74 tisícům osob. OSOB, nikoliv cizinců, takže na ministerstvu a v neziskovkách si určitě hodně pomohli, tomu věříme. Zjistilo se například, že si někteří pronajímali prostory, které vůbec nebyly na projekt potřeba. (No znáte to, když už „brácha“ ty kanceláře má, tak proč si je nepronajmout že?)

Kolik peněz se vyčerpalo?

Perličkou je i informace, že z prostředků alokovaných na program návratu migrantů se podařilo vyčerpat jen 29 %. Jak uvádí NKÚ, neziskové organizace nemají o tento typ pomoci zájem! Auditoři tedy poukázali i na to, že se EU obecně nedaří – stejně jako České republice – plnit cíle v oblasti navracení migrantů do zemí původu. To má ale změnit novinka – nyní přidává neziskovkám peníze vedle EU i stát. Příjemce tak obdrží celou výši dotace a nemusí do projektu zapojovat vlastní zdroje.

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

1 komentář pro Češi poslali migrantům skoro miliardu! Kam se však poděla? To se nedá dohledat!

  1. Evropan. napsal:

    Co taky jiného u nás čekat ze??

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *