Demokracie po ČESKU „Krnáčová o lex Babiš: Je to pozitivní, souhlasím s tím zákonem. Ale hlasovala bych proti“

krnacova

Současná primátorka Prahy a bývalá šéfka Transparency International Adriana Krnáčová (ANO) přivítala středeční schválení novely o střetu zájmů, které mimo jiné členům vlády znemožní vlastnit média. Ačkoli je zákon zaměřený proti jejímu stranickému šéfovi, Krnáčová jej považuje za pozitivní. Pokud by však seděla ve sněmovně, hlasovala by podle rozhodnutí poslaneckého klubu ANO, a tedy proti zákonu.
Konec vlády jedná strany, vzpomínáte?

Členka hnutí ANO a pražská primátorka Andriana Krnáčová přiznává, že je správné, že poslanci přijali zákon o střetu zájmů, myslí si že toto rozhodnutí je důležité. Novela ministrům a dalším členům vlády mimo jiné zakáže vlastnit média a firmám, v nichž mají čtvrtinový podíl, žádat o dotace a státní zakázky.
Je to pozitivní. Souhlasím s tím zákonem,“ řekla v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny Adriana Krnáčová. Následně však dodala, že kdyby byla poslankyně, zachovala by se stejně jako zákonodárci ANO, kteří hlasovali proti. „Být ve sněmovně, budu respektovat rozhodnutí klubu,“ vysvětlila primátorka, neměl by ale mít každý poslanec také svou hlavu a svůj názor na tuto problematiku? Nepřipomíná jednohlasné ANO „nedávné“ chování jedné strany?.Krnáčová je bývalou šéfkou organizace Transparency International, zároveň však jako politička ANO nechce jít proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi.

Kde vlastně končí loajalita?

Jsem loajální k naší straně, takže bych hlasovala proti. Ale jak jsem už řekla a za tím si stojím, můj osobní názor je, že je to dobře, když ho (zákon) budeme mít,“ dodala.

Poslanci zákon schválili 135 hlasy, proti hlasovali všichni poslanci ANO a dva nezařazení. Babiš po hlasování označil sněmovní většinu za „zoufalce, kteří nevědí, jak funguje svět“. Na tiskové konferenci pak odmítl, aby někdo jiný rozhodoval o tom, co smí vlastnit, a jestli může do politiky.Je pro mě nepřijatelné, aby moji základní svobodu rozhodnout se, co chci vlastnit nebo jestli chci jít do politiky nebo nechci, za mě rozhodoval někdo jiný,“ uzavřel Babiš. Vypadá to, že sám ale vlastním poslancům vlastní názor neumožňuje.

Co si o tomto jedání ANO myslíte? A na koho Andrej Babiš převede nakladatelství MAFRA? Myslíte, že nad ním skutečně ztratí moc?

Facebook komentáře
Tereza Skalková
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *