DLUŽÍME MNOHO NEVINNÝM UPRCHLÍKŮM. Merkelová před národem perlila a poprvé promluvila k útokům. ANGELO, už odstup, odpověděli občané

German Chancellor Angela Merkel arrives for a news conference in Berlin, Germany, July 28, 2016.    REUTERS/Hannibal Hanschke

Merkelová pravidelně předstupuje před média až koncem léta, ale vzhledem k aktuální situaci přerušila dovolenou a vystoupila nyní. Kancléřka odsoudila útoky ve Würzburgu a v Ansbachu, které označila za islamistický terorismus. Podle ní existuje spojitost mezi incidenty v Bavorsku a předchozími útoky v Nice, v Bruselu, v Paříži nebo v americkém Orlandu.

„Rodinným příslušníkům tolika obětí můžeme říct pouze to, že s nimi truchlíme, že nejsou sami a že učiníme vše proto, abychom odhalili ty, co stojí v pozadí. A musíme rozhodnout, kde jsou zapotřebí doplňková opatření. To vše dlužíme obětem těchto činů a rodinným příslušníkům,“ zmínila. Podle Merkelové chtějí teroristé připravit Západ o jeho svobodu a o jeho způsob života. Snaží se podle ní také zasít nenávist mezi kultury a mezi náboženství a připravit Německo o ochotu pomáhat lidem v nouzi. Merkelová ale vyjádřila přesvědčení, že Západ obstojí ve zkoušce, ve které čelí odvrácené straně globalizace.

Podle kancléřky však dlužíme také mnoho vůči nevinným uprchlíkům, kteří se nyní musí vypořádávat se složitou situací. „Teroristé se vysmívají zemi, která je přijala. Je lhostejné, zda tito útočníci přišli před 4. zářím loňského roku, nebo posléze. Je to zkouška pro nás pro všechny. Je to zkouška, která se týká našeho životního stylu, chápání našeho konání. Teroristé chtějí dosáhnout toho, abychom ztráceli pohled na to, co nás spojuje, chtějí narušit naši soudržnost i ochotu přijímat lidi, kteří se dostali do tísně,“ dodala. Dle jejího názoru také zasévají nenávist.
Unie podle Merkelové nedělá dost při přijímání uprchlíků ze Sýrie, zejména ve srovnání s tím, kolik běženců přišlo do Turecka, Jordánska a Libanonu. Navíc podle ní nefunguje rozdělování uprchlíků tak, aby zátěž migrační krize rovnoměrně nesly všechny unijní země. „Jsem zklamaná tím, že u některých je nedostatečná ochota zde něco dělat,“ uvedla kancléřka.

„S americkým prezidentem Barackem Obamou chceme posílit spolupráci příslušných složek, abychom mohli lépe analyzovat komunikaci potenciálních pachatelů,“ dodala s tím, že je nutná také spolupráce s Afghánistánem či se severoafrickými zeměmi.

„Zvládneme to. Ta nová výzva, která se popisuje výrazem islámský teror, si vyžádá nová opatření. Chceme zajistit bezpečnost pro naše občany, chceme zajistit integraci. Chtěla bych poděkovat policii, která v uplynulých dnech vykonala neuvěřitelnou práci,“ poděkovala Merkelová i občanům. „Pracujeme na tom, abychom si mohli zachovat dosavadní způsob života,“ uzavřela.

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

1 komentář pro DLUŽÍME MNOHO NEVINNÝM UPRCHLÍKŮM. Merkelová před národem perlila a poprvé promluvila k útokům. ANGELO, už odstup, odpověděli občané

  1. Elena Forster napsal:

    Madam nám vzala svobodu.Ji se asi netyka strach .Evropa je zaplavena nájezdníky a výžirky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *