Dopady brexitu budou děsivé. Už je to tady. Tisíce lidí v Česku na dlažbě! Dotkne se to i Vás?

tesco-logo

Mnozí z Vás to možná netuší, ale společnost Tesco, provozující v Česku více než dvě stovky obchodů (zahrnují hypermarkety i menší lokální formáty prodejen). Dlouhodobě zaměstnává téměř 14 tisíc lidí a patří tak mezi nejvýznamnější privátní zaměstnavatele. Společnost Tesco sídlí ve Velké Británii a její finanční výsledky poslední dobou nejsou vůbec uspokojivé.  Problémy má společnost jak v mateřské Británii, ale i v České republice, Slovenku,… Po BREXITu, který destabilizoval Libru se problémy ještě více prohlubují. V Česku došli nyní tak daleko, že se Tesco rozhodlo rozprodávat některý majetek, což jí má pomoci uvolnit finanční zdroje, kterých se jí nedostává. Mohou tak očekávat zaměstnanci jednoho z nejvýznamnějších zaměstnavatelů výpovědi?

Velký prodej nemovitostí v Česku začíná

Jako první prodala společnost Tesco svůj obchodní centrum Forum Liberec, který se v Liberci stavěl v letech 2007 až 2010. Obchodní centrum za 1,7 miliardy korun nahradilo bývalý obchodní dům Ještěd ze 70. let minulého století. Investorem výstavby byla společnost Multi Development, Tesco se majitelem nákupního centra stalo v roce 2011.
Forum Liberec s obchodní plochou 47 tisíc metrů čtverečních každoročně navštíví přes 12 milionů lidí. „Forum Liberec je vynikající regionální nákupní centrum, které těží ze své lokality v centru města a navíc v těsné blízkosti stanic městské i dálkové hromadné dopravy,“ uvedla Hana Kollmannová z investičního oddělení JLL, která působila jako poradce při obchodu pro firmu Rockcastle.Mluvčí Tesco Václav Koukolíček uvedl, že prodej libereckého Fora souvisí s hledáním různých možností jak uvolnit zdroje, které má firma v obchodních domech a jejich zpětným investováním do služeb pro zákazníky. Prodejna Tesco ve Foru zůstane, zabírá asi deset tisíc metrů čtverečních ve dvou patrech nákupního centra. „Obchodní dům Tesco v Liberci bude nadále pokračovat ve svém provozu jako doposud a Tesco se stává klíčovým dlouhodobým nájemcem pro nového majitele,“ dodal Koukolíček.

Stále větší tlak ze strany zaměstnanců

„Kromě toho vznikl silný tlak na výšku platů. Lidl totiž nedávno oznámil, že jako první maloobchodní řetězec ve Velké Británii začne svým zaměstnancům vyplácet mzdy podle doporučení Standard living wage. Znamená to zvýšení hodinové mzdy na 8,2 libry za hodinu. Tesco platí jen 2,39 libry, „doplnil Garnry. Pověst Tesca v posledních letech značně utrpěla, zejména na britském trhu. V roce 2013 bylo v anketě deníku Daily Mail mezi 11 tisíc hlasujícími zákazníky prohlášeno za nejhorší supermarket ve Velké Británii. Podobné problémy se objevují i v Česku. Pokladny zejí prázdnotou, nekonečné fronty na denním pořádku, většina zákazníků u samoobslužných prodejen a zaměstnanci volající po zvýšení platů… to je realitou každého dne. S navyšováním platů nyní navíc přišel právě LIDL a řetěze PENNY je má co nevidět následovat. Bude mít Tesco na zvýšení platů pro svoje zaměstnance, nebo nastane naopak vlna odchodu a propouštění?

Tamní největší maloobchodní síť již oznámila, že uzavře několik ztrátových provozů v Evropě. Součástí ozdravného plánu Tesca má být i prodej aktivit na Slovensku, v Česku, Polsku a Maďarsku, a to buď spolu, nebo po jednotlivých zemích. Slovenské Tesco nic nepotvrdilo, ale ani neodmítlo, a tak dohady pokračují.Jisté je, že v případě Británie jde o více jak 40 ztrátových prodejen, převážně o menší obchody Tesco Express. V zemi má 3,3 tisíce provozoven. V Maďarsku se letos chystá zavřít až 13 ztrátových obchodů, převážně mimo hlavního města. O práci by tak mohlo přijít až 1¤000 zaměstnanců. Společnost již zavřela hypermarket v Ústí nad Labem a plánuje zavřít i pražský supermarket v Smíchovském tržnici. Jako důvod uzavření prodejen společnost uvádí silné konkurenční prostředí v oblasti a nevýhodnou polohu obchodů.

V případě Slovenska má Tesco nejmenší expres prodejny, supermarkety i hypermarkety. Pokud by se vše prodávalo společně, kupec by musel být nejen mimořádně solventní, ale musel by mít také zkušenosti s provozem jednotlivých druhů obchodů. Na Slovensku by teoreticky všechny tyto podmínky mohl splňovat investor blízký finanční skupině J & T.

Obchodům Tesca v Česku se v porovnání se Slovenskem, Maďarskem a Polskem dařilo doposud nejlépe. Pokud by firma z českého trhu odešla, její pobočky by zřejmě převzali někteří velcí konkurenti. Není tajemstvím zájem německých skupina Schwarz, která v Česku provozuje Kaufland a Lidl, nebo Rewe, pod kterou patří Penny a Billa. Ve hře je i provozovatel řetězců Albert, nizozemská společnost Ahold. Ta po létech finančních problémů nedávno převzala prodejny Interspar. Otázkou však zůstavá, kdo by v těchto prodejnách pracoval. Pokud se podíváme na současná volná místa supermarketů Albert, na kterých nechce nikdo pracovat, musela by u Aholdu proběhnout poměrně razantní revoluce.
Co tedy dál s českým Tescem?

Možnost číslo 1 – Zmenšení prodejen

Tuto variantu vyzkoušel velmi úspěšně konkurenční Ahold, který provozuje prodejny Albert. Tato strategie firmě vyplatila. Své dřívější problémy ustála a nakonec koupila svého menšího konkurenta Spar. „V té první fázi se dá šance určitým úsporným opatřením. Určitě uvidíme spíše nějaké zmenšování,“ míní v případě Tesca analytik Cyrrus Jiří Šimara.

Možnost číslo 2 – Prodej ztrátových prodejen

Tesco se zřejmě tak jako tak, bude muset zbavit svých největších hypermarketů (Liberec – zde již bylo Tesco prodáno, viz výše, Hradec Králové…). Zájem by o ně mohl mít Kaufland, Lidl mebo Ahold, kterým se v současné době daří. Další možností je pak ještě rozdělení jednoho velkého hypermarketu na několik nezávislých obchodů. Mezi zájemci například v Hradci Králové by mohl být i Globus, který také po nějaké akvizici v Česku již delší dobu pokukuje

Možnost číslo 3 – Úplný odchod z Česka

Obchodníků, kteří se z českého trhu stáhli, bylo v minulosti víc – Edeka, Julius Meinel nebo Carrefour. Po jejich odchodu si prodejny většinou rozebrala konkurence. „Tady je vyšší pravděpodobnost toho, že by Tesco odešlo z celé visegrádské skupiny zemí,“ dodává Lukáš Kovanda z Roklen. Tyto scénáře ale Tesco zatím odmítá. „Zůstáváme na Slovensku, Maďarsku a ani z Česka neodcházíme,“ říká mluvčí Tesco Stores ČR Jiří Mareček.

Možnost číslo 4 – Nový hráč či silný investor?

O české prodejny Tesco by ale mohl projevit zájem i jiný a u nás zcela nový hráč. Spekuluje se o americkém Wal-martu nebo českém Agrofertu Andreje Babiše, pro kterého by to mohl být logický krok.
tesco-hypermarket

[poll id=“6″]

(Petr – proevropu.com)

Facebook komentáře
Petr Branný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *