EU chystá sankce kvůli uprchlíkům pro nespolupracující země

evropska-unie-vlajka

Členským zemím Evropské unie, které nespolupracují v rámci uprchlické krize, hrozí Evropská komise (EK) „následky“. A to zejména v oblasti rozvojové politiky a obchodních vztahů. Vyplývá to z návrhu dokumentu, který chce dnes EK oficiálně představit ve Štrasburku a má ho k dispozici agentura DPA.

V dokumentu se hovoří o „pozitivních i negativních pobídkách“. Ty první mohou očekávat země, které migrantů nenechají pokračovat v cestě nebo je vezmou zpět.

Podle EK si ještě ne ve všech partnerských zemích uvědomili, „že otázky migrace jsou nyní vysoko na seznamu priorit vnějších vztahů EU„. Navzdory probíhajícím diskusím nedošlo k výraznějšímu posílení spolupráce se třetími zeměmi, zejména co se týče repatriace migrantů z Evropy.

Řešení vidí EK v „migračních partnerstvích“ především s africkými zeměmi. V návrhu se zmiňují Jordánsko, Libanon, Tunisko, Nigérie, Senegal, Mali, Niger, Etiopie a Libye.

Tímto státem chce Brusel poskytnout i více finančních prostředků. Eurokomisař pro migraci, vnitřní věci a občanství Dimitris Avramopulos v rozhovoru pro německé noviny Die Welt řekl, že ze stávajících fondů by se mohlo do roku 2020 uvolnit zhruba osm miliard eur.

Na podzim chce EK předložit investiční plán boje proti příčinám migrační krize. Prostřednictvím soukromých a veřejných investic by se mohlo získat až 31 miliard eur.

Pokud se přidají členské státy a další partneři, mohli by investice podle Avramopulosa dosáhnout až 62 miliard eur. Jako model spolupráce má podle Evropské komise sloužit Turecko. Nový plán však nemá být jeho kopií, ale půjde o opatření přizpůsobené na míru pro každou zemi, uvedl eurokomisař.

Brusel například chystá reformu směrnice EU o tzv. modré kartě, která umožňuje přijetí kvalifikovaných pracovníků ze třetích zemí.

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *