EU kvůli Brexitu přitvrzuje. Vztek si vybíjí na Švýcarsku, kterému hrozí vyloučením z unijního trhu, pokud zavře hranice pro imigranty

Belgicko Európa EÚ Referendum Británia

Poté, co se Britové rozhodli jít vlastní cestou, představitelé Evropské unie začali pořádně přitvrzovat. Nejprve vyzývali Británii, aby co nejdříve zahájila jednání o výstupu z EU, nejnovějí začínají přitvrzovat i na současné nečlenské země jako Švýcarsko.

Jedná se konkrétně o volný pohyb imigrantů do Švýcarska. Evropská unie tím chce dokázat Británii, že vystoupením z EU se nezbaví imigrantů, pokud chtějí i nadále užívat společný evropský trh. Informoval o tom Britský The Guardian a český deník idnes.cz.

„Jednání nebudou jednoduché, protože volný pohyb občanů EU nyní hraje větší roli vzhledem k blížícím se jednáním o brexitu,“ řekl předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.Podle britského The Guardianu EU nebude Velké Británii ustupovat. Švýcaři ještě v roce 2014 v referendu odhlasovali omezení příjezdu imigrantů na území Švýcarska. Od té doby se táhnou dlouhé jednání mezi Bernem a Bruselem. EU však po Brexitu nechce ustupovat, proto se vyhrožuje Švýcarsku, že pokud nedovolí volný pohyb imigrantů na své území může přijít o unijní trh.

Podle některých názorů by Švýcarsko a Velká Británie měly společně dospět k řešení ohledně imigrace lidí ze zemí EU. Obě země jsou na stejné lodi. Velká Británie je domovem pro 1,5 milionu obyvatel z EU a ve Švýcarsku je 1,2 milionu takových lidí.

Evropská unie už dříve ukázala svou sílu zmrazením výzkumných grantů pro švýcarské univerzity v hodnotě stovek milionů eur. EU tak konala poté, co Švýcaři odmítli podepsat dohodu o vstupu na volný trh práce pro občany Chorvatska.

Ačkoli Švýcarsko není v EU, má více než 100 dvoustranných dohod. Švýcarská akademická půda se obává, že hlasování pro brexit bude znamenat, že EU bude zacházet tvrdší vůči Švýcarsku.

Bývalý předseda švýcarské strany FDP Philipp Müller tvrdí, že brexit je pro zemi zvednutý varovný prst. Podle něj by švýcarští představitelé měli připravit návrh o omezení imigrace pouze v těch oblastech pracovního trhu, v nichž je nezaměstnanost Švýcarů vyšší než národní průměr.I takový návrh však odporuje požadavkům EU na zcela volného pohybu občanů EU na Švýcarský pracovní trh. Proto ze strany politiků padají i návrhy na vypsání nového referenda. Něco podobného se stalo při referendu v Irsku, ve kterém lidé odmítli podpis Lisabonské smlouvy, která má za následek více pravomocí pro Brusel a méně pro národní státy. Referendum se však opakovalo a po intenzivní mediální a politické propagandě, a nakonec Irové napodruhé Lisabonskou smlouvu souhlasili. Úvahy o opakování referenda se objevily i ve Velké Británii, a tak uvidíme jestli Britové a Švýcaři ustanou tlak elit na hlasování v referendech, dokud jim to nebude vyhovovat, nebo zvítězí skutečná demokracie a hlas lidu bude vyslyšen.

Zdroj www.hlavnespravy.sk – Samuel Gdovin

Facebook komentáře
Petr Branný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *