Evropa je kousek před zhroucením. Tvrdí šéf Evropské rady Tusk

donald-tusk

Velmi stručné a závažné poselství pronesl předseda Rady Evropské komise Donald Tusk, „Evropa je na hranici svých sil, další přívaly migrantů už nezvládne

Uprchlická krize je velmi nebezpečná, upozornil polský politik na setkání největších ekonomik světa, skupiny G20 v Číně. Zároveň vyzval k větší odpovědnosti nejbohatších států, nový domov v současnosti hledá 65 milionů lidí.

Reálné možnosti Evropy postarat se o nové vlny uprchlíků, a to už nemluvím o ekonomických migrantech, jsou blízko limitu,“ zhodnotil Donald Tusk schopnost Evropy pojmout další a další přistěhovalce.Předseda Evropské rady také varoval, že řešením uprchlické krize není izolace, ale větší kooperace mezi státy. „Vezmeme-li v úvahu, že na světě je 65 milionů uprchlíků, země skupiny G20 musí vyvinout více úsilí a přijmout svůj díl odpovědnosti. Jen globální snaha pomoci uprchlíkům může přinést ovoce,“ řekl Tusk.

Chceme povzbudit naše partnery, aby navýšili humanitární a rozvojovou pomoc, stejně tak přesídlování běženců. Musíme se podívat na kořeny problémů, které nutí miliony lidí, aby hledali domov mimo svou vlastní zemi,“ doplnil Tusk.

O společném řešení (minimálně v Evropě) mluví i německá kancléřka Angela Merkelová, která stále prosazuje  systém povinných kvót. Každá země EU by musela přijmout „svůj“ díl imigrantů nehledě na to, zda voliči dané země s přesídlováním imigrantů souhlasí, či ne. Toto tvrdošíjně odmítají východoevropští členové EU, včetně ČR, v Německu proto zaznívají návrhy, jak „neposlušné“ státy trestat. Mluví se o zkrácení dotací nebo odebrání některých rozhodovacích pravomocí v EU.

Jen za rok 2015 dorazilo do Německa přes 1,1 milionu lidí, dalších skoro 200 tisíc se pak usídlilo ve Švédsku. Zbytek imigrantů si pak vybral další bohaté státy západní Evropy, v chudých zemích EU přistěhovalci o azyl prakticky nežádají. Letos do Evropy dorazilo „jen“ 250 tisíc lidí, ale v Turecku jsou zhruba tři miliony uprchlíků a Ankara pohrozila, že pokud EU nezruší víza, Turecko zruší dohodu o uprchlících, která výrazně snížila počty nově příchozích na kontinent.

Jakého názoru jste Vy?

Facebook komentáře
Petr Branný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *