Evropská unie se ROZPADÁ. Nad odchodem uvažuje už i Dánsko!

Danish-Flag-obrazek_sredni_4044901

Dánští pravicoví populisté v případě brexitu – odchodu Velké Británie z Evropské unie – budou žádat referendum o případném vystoupení Dánska z tohoto mezinárodního seskupení států. Pro úterní vydání deníku Jyllands-Posten to prohlásil Kristian Thulesen Dahl, šéf strany Dansk Folkerparti, podle kterého by cílem bylo získat více sebeurčení pro zemi.

Vládní liberální strana Venstre, jakož i několik opoziční strany se však od podobného postupu distancovali. Mluvčí Jakob Ellemann-Jensen pro stejné periodikum řekl, že nejsou v souvislosti se spoluprací s Bruselem skeptičtí, a dodal, že jsou věci, do kterých by EU měla zasahovat, a také věci, ve kterých by měla zaujmout opačný postoj.

Pokud „öxit“, tak pouze kvůli Turecku

Svobodná strana Rakouska nehodlá v případě brexitu usilovat o podobný krok Rakouska, jakýsi öxit. Hlasování o vystoupení alpské republiky z Evropské unie by se měl konat pouze při dalším chybném vývoji v unii, prohlásil v úterý pro tiskovou agenturu APA europoslanec svobodných Harald Vilimsky. Podle jeho názoru by takovým negativním vývojem bylo například další přibližování se Turecka k EU.

Co čeká miliony cizinců po Brexitu? Okamžitý a nedobrovolný odchod z Británie

Rakouský opoziční politik se současně vyjádřil, že namísto referenda bude cílem svobodných masivní tlak v zájmu reforem v rámci EU, který by po referendu o budoucnosti Velké Británie v unii mohl ještě zesílit. Pokud by se však vývoj v unii ubíral směrem, který bude odmítán, pak se může stát, že se dospěje ke stanovisku: Ne, už stačí, prohlásil Vilimsky.

Zdroj: aktualne.sk

Facebook komentáře
Petr Branný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *