Jsou telefony Huawei opravdu nebezpečné? Babiš už rázně zakročil, ale neohlídal vše!

babis-huawei

V minulých dnech CIA, FBI, NSA a národní zpravodajská služba sdělila americkému senátu, že nedoporučují používat čínské chytré telefony Huawei. Ale žádné slovo, proč tyto mobilní telefony nepoužívat!

Jde o konkurenční boj značek, ale do toho by snad bezpečnostní a tajné služby nešly! Či ano? Vypadá to, že USA tímto poškozují dobré jméno firmy Huawei.

Lze jen spekulovat, že možná chytré telefony mají takzvaná zadní vrátka – backdoory, kterých se Američané boji. Backdoory umožňuje ignorovat a tudíž obejít běžnou autentizaci uživatelů, která jim standardně brání v neoprávněném využívání počítačového systému.

Backdoory by tedy mohly skrývat třeba funkci která umí na dálku znefunkčnit telefon, laicky řečeno je vypnout, tedy paralyzovat. Důsledky si lze představit… Varování z USA tudíž nepodceňovat! Uklidněním může být názor, že Google přijde s opatřením, aby na jejich platformě s Androidem implementovali proces, který se urychleně postará o zabezpečení uživatelů před popsanou hrozbou.
Bezpečnost se začala řešit také v ČR

„Je Huawei tou skutečnou, primární hrozbou? NO SAMOZŘEJMĚ, ŽE NENÍ. Ano, podceňovat hrozby je nemoudré, ale bránit se jim, začínat s tím někde od konce celého řetězce vzájemně navazujících souvislostí někde na konci celého bezpečnostního problému je vysloveně HLOUPÉ A SKUTEČNĚ NEBEZPEČNÉ. Jakákoliv elektronika, kterou používáme ať už doma nebo v práci, aniž bychom respektovali základní parametry kybernetické bezpečnosti, je hrozbou. Hrozbou jsme my sami, naše nedostatečné znalosti a návyky, nikoliv technika…“ napsal například poslanec Chalupa.

vyjadreni-svoboda

Babiš se s Huawei nemazlil, všechny jejich mobily půjdou z Úřadu vlády

Ráznou akcí proti mobilům čínské firmy Huawei se ve Vídni pochlubil český premiér Andrej Babiš. Zároveň ostře kritizoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) za postup v této věci.

Zjistil jsem před několika měsíci, že máme na Úřadě vlády nějaké mobily Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč, a za Úřad vlády jsem to řešil,“ řekl Babiš.

Zároveň poukázal na slabiny při postupu NÚKIB ve věci Huawei. „Myslím, že NÚKIB tuhle záležitost vůbec nezvládl. Mysleli jsme si, že když přijde s takovým návrhem, předloží i právní analýzu. Žádná analýza nebyla. Velice jsme kritizovali NÚKIB za to, že nám ani nepředložil to B. Protože když něco navrhuji, mohou tam být důsledky i ekonomického charakteru. V tomto směru jsme nedostali nic,“ řekl premiér k prohlášení úřadu, že metodický návod pro postup vůči čínské firmě vyjde v polovině ledna.

Babiš také popsal problémy, jaké postup NÚKIB způsobí. „Máme tu zákon o veřejných zakázkách. Máme tu situaci, s níž se musí jednotlivá ministerstva vypořádat. Teď je to venku a jednotlivá ministerstva, která mají před sebou nějaké soutěže, musí na to reagovat. Teď je na jednotlivých ministrech, kteří budou organizovat soutěže, v nějakých oblastech, kde jsou tyto firmy podle tvrzení NÚKIB i jiných států deklarovány jako bezpečnostní riziko.

Některé ministerstva se chtějí mobilů zbavit

Zbavit se mobilních telefonů značky Huawei hodlá i ministerstvo průmyslu. Přístroje Huawei vymění za jiné i ministerstvo zdravotnictví. Podle mluvčí úřadu Gabriely Štěpanyové používalo ministerstvo jen několik mobilů od Huawei.Ministerstvo spravedlnosti využívá od Huawei servery, síťové prvky i dvacítku telefonů, sdělil mluvčí úřadu Vladimír Řepka. Ministerstvo vyčká na vydání metodiky NÚKIB a nyní žádné výrobky Huawei nenakupuje. „Všem složkám resortu byla nyní centrálně do odvolání pozastavena možnost objednávek z rámcové dohody,“ doplnil mluvčí. Případná výměna zařízení by podle něj neznamenala větší problém.

Jsou tedy mobily Huawei nebo ZTE rizikem?

Používání mobilních telefonů Huawei nebo ZTE nepředstavuje pro jejich uživatele větší bezpečnostní riziko než u jiných značek. Lidé nemají v souvislosti s varováním Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) důvod se jich zbavovat. Telefonů Huawei a jeho druhé značky Honor může být v Česku několik milionů a jen letos se jich na trhu prodá přes půl milionu. Shodli se na tom experti i operátoři.

NÚKIB tento týden varoval, že hardware i software značek Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Huawei to odmítla a vyzvala k předložení důkazů. NÚKIB vydal varování před používáním produktů Huawei a ZTE v pondělí a na první polovinu ledna chystá metodický pokyn pro úřady, jak postupovat.

T-Mobile podle vyjádření pro ČTK nemá důvod se domnívat, že by mobilní telefony Huawei představovaly bezpečnostní riziko. „Strategii vůči čínským dodavatelům řeší naše mateřská společnost, zatím jsme žádná konkrétní opatření neprovedli,“ řekla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

Bezpečnostní riziko je stejné jako u telefonů jiných značek. U mobilů obou značek u státních orgánů záleží, kde je pořídily. Pokud přes prodejce, je riziko menší, pokud přímo od výrobce, tak tam samozřejmě nějaké riziko být může. Jenže ve stejném smyslu nějaký škodlivý software může teoreticky dát do telefonu i prodejce, pokud ví, kdo bude telefon používat a může to být telefon jakékoliv značky,“ uvedl šéfredaktor serveru Mobil.cz Jan Matura. Rizikovější podle něj může být síťová infrastruktura od Huawei.
Síťová infrastruktura, tady je zakopaný pes

Infrastrukturu, tedy vysílače, násobiče, přijímače… tedy vše to přes co v ČR „tečou“ naše tedy i Vaše hotovory a data, jak z mobilního, tak pevného internetu, ale používají zařízení od Huawei. To znamená, že jde vlastně o bezpečnost nás všech, tedy alespoň velké většiny, protože datové sítě dnes mezi sebou sdílejí také mobilní operátoři. Modemy značky Huawei má doma nejedna domácnost a firma, ale také úřady…. Zakáže tedy Andrej Babiš používat telefony, modemy… nám všem? Nebo jak ochrání nás, obyčejné lidi?

Cítíte bezpečnostní hrozbu a riziko?

Facebook komentáře
Petr Branný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *