Konec EU v roce 2017. Vlivný velvyslanec si pustil pusu na špacír a odkryl, o čem v USA už dávno vědí

no-eu

A je to venku! To, co už dlouho tuší veřejnost, teď nepřímo potvrdila nastupující americká administrativa. A to prostřednictvím odstupujícího zástupce USA při EU Anthonyho Gardnera, který se rozpovídal pro list Financial Times.

Tým budoucího prezidenta USA Donalda Trumpa obvolával evropské vůdce s dotazem, zda jejich země opustí Evropskou unii. „Tón dotazu vnucoval přesvědčení, že rok 2017 je rokem, v němž se EU rozpadne,“ dodal Gardnera. Ten je velkým zastáncem spolupráce Washingtonu s Bruselem, svůj post však za několik dnů opustí.

„Byl jsem ohromen různými telefonáty mezi nastupující vládou a EU, v nichž první otázkou bylo, která další země po Británi se chystá EU opustit,“ řekl podle Financial Times americký diplomat netající se názorem, že brexit a a rozklad EU jsou velké chyby.
Gardner dále připomněl, že Donald Trump ve Spojených státech coby nově zvolený prezident přivítal ve Spojených státech Nigela Farage, nejdůraznějšího zastánce odchodu Velké Británie z EU. „Pro nás je podpora brexitu vrcholem hlouposti,“ poznamenal k tomu v pátek Gardner. Nigel Farage ale prý Trumpovi mohl říkat něco jiného a možná mu naznačoval, že se k odchodu z EU chystají i další země, a proto došlo na zmíněnou otázku, ale podle Gardnera se k odchodu z EU další země nechystají. Jde prý spíše o představu Nigela Farage.

Gardner trvá na tom, že je v zájmu USA rozvíjet vztahy s celou EU. Faktem ovšem zůstává, že radikální kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová slibuje, že svou zemi z EU vyvede, pokud vyhraje volby. K témuž se chystá nizozemský extremista Geert Wilders, jestliže uspěje v nizozemských volbách. A průzkumy naznačují, že rozhodně není bez šance na úspěch.

Americký tisk uvádí, že Gardner působí na důležitém postu zástupce USA v EU od roku 2013. V Bruselu si získal respekt za své přátelské jednání a měl vliv na široké spektrum problémů počínaje protiruskými sankcemi a konče transatlantickou investiční a obchodní smlouvou TTIP.

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

1 komentář pro Konec EU v roce 2017. Vlivný velvyslanec si pustil pusu na špacír a odkryl, o čem v USA už dávno vědí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *