Merkelová vyšachovala Zemana. Trump a Putin se sejdou sami bez něj. Domluvila jim to Angela. Ovčáček už rozjel spirálu výmluv

putin-trump-merkelova

Není to tak dlouho, co se česká diplomacie chlubila s tím, že Miloš Zeman pojede na setkání za svým protějškem do Ameriky – Donaldem Trumpem. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček už stavěl vzdušné zámky a snil o cestě za velkou louži. Termín se však posouval, posouval, posouval, až to nyní vypadá, že se žádná schůzka konat nebude. Žádná oficiální pozvánka na hrad nebyla poslána.  Naopak, jak se ukázalo, s prvním mužem Ameriky se sejde jiný prezident a to Vladimir Putin, který již dokonce o schůzce telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Prezidenti hovořili o koordinaci boje s terorismem, o situaci na Korejském poloostrově a o Sýrii. Oba se vyslovili pro uspořádání první vzájemné schůzky v červnu v Hamburku u Angely Merkelové. Bílý dům označil jednání státníků za „velmi dobré”.

Vladimír Putin a Donald Trump se vyslovili pro pokračování telefonických kontaktů a rovněž podpořili uspořádání osobní schůzky v souvislosti se summitem skupiny G20, který se uskuteční 7. a 8. června v Hamburku. Telefonický rozhovor byl věcný a konstruktivní,“ uvádí se v oficiální zprávě Kremlu.

Putin a Trump hovořili rovněž o významu „koordinace akcí Ruska a USA v boji s terorismem v kontextu syrské krize„, citovala ze zprávy Kremlu agentura TASS. Moskva a Washington budou aktivizovat dialog svých ministerstev zahraničí v zájmu pevnějšího příměří na syrském bojišti.

Podle Bílého domu se státníci shodli, že „všechny strany (syrského konfliktu) musejí udělat vše pro to, aby se násilí zastavilo„. Projednali možnost vytvoření takzvaných bezpečných zón v Sýrii, které by měly napomoci dosažení pevného míru.

Miloš Zeman by tak mohl mít jedinečnou příležitost, potkat se s oběma státníky, o schůzku s ním, ale nikdo nestojí, přestože on sám, by o schůzku velmi stál. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček, už má zajisté připravenou jak jinak, než seriózní výmluvu, proč Miloš Zeman na schůzku přizván nebyl.
Sledovali jste kauzu cesty do Ameriky, kterou hrad plánoval?

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *