Německo se probudilo a hovoří otevřeně o pádu Merkelové! Co jí může zlomit vaz?

angela-merkelova

Angela Merkelová podle mnohých stojí za největší migrační krizí, která kdy vznikla. Mnozí ji nemohou přijít na jméno a nejraději by, aby odstoupila ze svých funkcí a krizi dále neprohlubovala. Jak to ale vypadá Angela Merkelová dál vládne a jen tak se nehodlá vzdát a je téměř neodvolatelnou. Avšak, možná se nyní děje něco, co by ji mohlo zlomit vaz.
Co by mělo být tím, co by ji mohlo stát její postavní?

Nečekaně krize Deutsche Bank, která nabírá na obrátkách. Její akcie neustále padají a německá i světová média spekulují, jak zareaguje právě vláda kancléřky Angely Merkelové. Pokud se rozhodne, že bance pomůže z peněz daňových poplatníků, uškodí jí to. Pokud nepomůže a banka padne, může padnout i Merkelová. Americké ministerstvo spravedlnosti udělilo Deutsche Bank v polovině září pokutu v závratné částce 14 miliard dolarů.
Online týdeník Die Zeit ve středu přišel s informací, že vláda potichu připravuje plán záchrany Deutsche Bank. Mluvčí vlády to popřel. „Tato informace je chybná. Spolková vláda žádné záchranné plány nepřipravuje. Neexistuje důvod pro současné spekulace,“ sdělil týdeníku.

Finanční analytik Matthew Lynn, tvrdí – Pokud Deutsche Bank padne, zdá se stále pravděpodobnější, že s sebou stáhne i Merkelovou – a dost možná i euro.
Pokutu nezaplatíme a s problémy si poradíme sami

Deutsche Bank hraje vabank a počítá s tím, že americké ministerstvo spravedlnosti sleví. „Jednání teprve začínají. Banka očekává, že povedou k podobnému výsledku jako v případě jiných bank, které se dohodly na urovnáních za výrazně nižší částky,” znějí oficiální zdroje z německé banky.

Vyjádření banky i vlády jakoukoliv možnost státní pomoci vyloučila. „Deutsche Bank je pevně rozhodnuta se svými výzvami vypořádat sama,“ tvrdí mluvčí banky. Stejně tak kancléřka Merkelová několikrát uvedla, že daňoví poplatníci nemohou platit za špatná rozhodnutí vedení banky.Bude stát Deutsche Bank Merkelovou kariéru?

Angela Merkelová je nyní ve složité situaci. Popularita její CDU/CSU především na východě země klesá kvůli migrační politice, přičemž ji v roce 2017 čekají volby do Spolkového sněmu. Špatné rozhodnutí v případě krize Deutsche Bank by ji mohlo stát kariéru.

Cokoliv by vypadalo jako dávání peněz finančnímu sektoru, by se ve volebním roce setkalo s mimořádnou kritikou,“ konstatoval pro Bloomberg německý ekonom Jörg Rocholl.

Pokud však Deutsche Bank Merkelová nepomůže, nemusí to pro ni dopadnout o nic lépe. „Pokud Deutsche Bank padne, zdá se stále pravděpodobnější, že s sebou stáhne i Merkelovou – a dost možná i euro,“ varoval finanční analytik Matthew Lynn v britském Telegraphu.

Facebook komentáře
Petr Branný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *