Nepoučitelnost Němců prostě nezná hranic… a pak se nemají dít věci

angela-merkel

Události z Německa, čekal asi málokdo. Během voleb v Sársku drtivě zvítězila žena, která dlouhodobě rozděluje nejen Německo na dva tábory. Ano, hádáte správně, jedná se o drtivé vítězství Angely Merkelové. Do zemského sněmu se dostala i Levice a také Alternativa pro Německo (AfD). Sociální demokraté, povzbuzeni nominací Martina Schulze na kancléře, se sice v posledních týdnech v průzkumech veřejného mínění na CDU dotahovali, nakonec ale ani osobnost Schulze nestačila.

CDU v Sársku získala 40,7 procenta hlasů, SPD 29,6 procenta. Do zemského sněmu jde ještě Levice s 12,9 procenta a AfD s 6,2 procenta. Vypadli z něj naopak Zelení (čtyři procenta) a Piráti (0,7 procenta).Proti předchozím volbám si CDU polepšila o 5,5 procentního bodu, SPD naopak o jeden bod přišla. Levice ztratila více než tři procentní body. AfD se do zemského sněmu v Sársku dostala vůbec poprvé, a bude tak zastoupena už v celkem 11 zemských parlamentech. Ve zhruba milionovém Sársku, které je co do počtu obyvatel druhou nejmenší spolkovou zemí, ale nebodovala tato strana ani zdaleka tolik jako loni v částech bývalého východního Německa.Výsledky hlasování, kterého se zúčastnilo téměř 70 procent (o tom si u nás mohou politické strany nechat jen zdát) ze 775 000 oprávněných voličů, neumožňují vznik vlády SPD a Levice, o které se uvažovalo.

Jedná se tedy o dobrý start do supervolebního roku zejména pro CDU kancléřky Merkelové, která loni v pěti zemských volbách výrazně oslabila. Na celostátní úrovni se navíc na konzervativní unii CDU/CSU v průzkumech prakticky dotáhli sociální demokraté, kteří tak i v Sársku věřili ve větší úspěch.

„Merkelová je unavená“
Jsou to první volby od takzvaného Schulzova efektu, takže nám ukážou, zda to pro sociální demokraty skutečně bude znamenat nové hlasy. Navíc ve volbách kandiduje blízká spojenkyně Merkelové,“ komentoval volby v Sársku politolog Thomas Jäger z univerzity v Kolíně nad Rýnem s odkazem na Krampovou-Karrenbauerovou.Další dvojice měření sil přijde v květnu, kdy Německo čekají zemské volby ve Šlesvicku-Holštýnsku a především v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku.

Co říkáte na nepoučitelnost Němců a na drtivou volbu Angely Merkelové

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com


(Další článek) »Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *