Nové výbušné informace o Merkelové, Německo se otřásá v základech

Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Spolková kancléřka Angela Merkelová porušila zákon! Tím, že na podzim roku 2015 nezabránila uprchlíkům překročit rakousko-německou hranici. V listopadu téhož roku měla vláda a ministerstvo vnitra právní expertizy, které dokazovaly, že zavření hranice by bylo v souladu s německou ústavou i smlouvami o Evropské unii.

K dokumentům, které nebyly určené veřejnosti, se dostal deník Die Welt. Na základě svědectví jednoho z účastníků schůzky v budově kancléřství v Berlíně zrekonstruoval dramatické jednání v listopadu před třemi lety.

Dokument je přímo nazván „Možnost odmítnutí těch, kteří na německých hranicích žádají o ochranu„. Vypracovali ho experti ministerstva vnitra a dospěli k názoru, že vrácení běženců zpět do Rakouska by nebylo porušením ani zákonů Německa, ani smluv o Evropské unii. S odůvodněním, že žadatelé měli žádat o ochranu v první zemi EU, na jejíž území vstoupili. Což byly ve většině případů Řecko nebo Itálie.

V té době byla situace kritická. Do Německa přicházelo tolik utečenců, že nebylo možné všechny důsledně kontrolovat. V září jich bylo 164 tisíc, v listopadu už 206 tisíc.

Politické rozhodnutí? Nebo Truc Angely Merkelové

13. září pozdě večer, Merkelová i přes nesouhlas šéfa spolkové policie Dietera Romanna rozhodla o přijetí všech, kteří hranici s Rakouskem překročí. Odůvodnila to složitou humanitární situací lidí, kteří už byli dlouho na cestě, a také obavou, zda by odmítnutí běženců bylo v souladu s německou ústavou.

Kancléřka ale po poradě s ministrem vnitra Thomasem de Maizierem v listopadu rozhodla, že se nic měnit nebude. „Rozhodnutí nechat hranici otevřenou pro žadatele o azyl bylo tedy výsostně politickým rozhodnutím,“ píše reportér německého listu Die Welt Manuel Bewarder.

Během listopadového jednání dokonce bavorský premiér Horst Seehofer hrozil, že spolkovou vládu zažaluje u ústavního soudu kvůli nedostatečné ochraně hranic. „Nenechám se vydírat,“ zvolala však podle jednoho ze svědků Angela Merkelová.

Její napjatý vztah se Seehoferem kvůli uprchlické krizi a rozdílným názorům trvá doteď, přestože Seehofer je v její současné vládě ministrem vnitra. Jímž podle svého pondělního prohlášení hodlá zůstat i přes spekulace médií.
List Die Welt už dříve zveřejnil informace, že vláda v Berlíně před třemi lety neposlala vojáky a policisty na hraniční přechody, protože se obávala reakcí na možné násilné střety s přicházejícími běženci.

Příliv uprchlíků po takzvané balkánské stezce nakonec výrazně zmírnila dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem na jaře 2016. Turecko slíbilo, že nebude Syřany, Iráčany, Afghánce a lidi z dalších států pouštět dále do Řecka výměnou za finanční pomoc EU. Dohodu s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem vyjednávala hlavně Merkelová, na její přípravě se kromě německých expertů významně podíleli také Rakušané.

Od dubna 2016 přichází do Německa měsíčně od deseti do sedmnácti tisíc žadatelů o azyl. Naopak počet těch, kterým úřady azyl zamítnou a jež čeká deportace, se v průměru pohybuje kolem dvou tisíc měsíčně.

Tady to všechno začalo.

Duben 2000 a Angela Merkelová se poprvé staví do čela Křesťanskodemokratické unie Německa (CDU). Politička kdysi přezdívaná „Kohlovo děvče“ stoupala na stranickém žebříčku už od začátku 90. let a na podzim 1998 se vyšvihla do pozice generální tajemnice strany. Zvolena její předsedkyní pak byla v Essenu v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Ve funkci nahradila Wolfganga Schaeubleho, který v únoru odstoupil. Stala se první ženou v čele CDU, později i první ženou v čele spolkové vlády. Budoucí německé kancléřce a jedné z nejvýraznějších světových političek v té době bylo 45 let.

Po zveřejnění dokumentu ministerstva vnitra se ozvala krajně pravicová a protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) a také svobodní demokraté (FDP). Obě strany žádají vytvoření speciálního vyšetřovacího výboru. Podle liberální FDP je nutné se dozvědět pravdu o tom, proč se statisíce lidí dostaly do Německa bez náležitého prověření.
Nová zjištění vrhají světlo na praktiky paní Merkelové. Zásadní věci se projednávají v temných koutech. Rozhodnutí o tom, zda máme, či nemáme přijmout uprchlíky bez zákonných procedur a v rozporu s postupem na hranicích, přece musí přijmout parlament při debatě přístupné veřejnosti,“ prohlásil šéf opoziční FDP Christian Lindner.

Co na celou situaci říkáte?

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

1 komentář pro Nové výbušné informace o Merkelové, Německo se otřásá v základech

  1. Martin Rubáš napsal:

    Merkelové se to hroutí. V Německu narůstá opozice proti migračnímu paktu. Možný nástupce Merkelové říká NE migračnímu paktu OSN. Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn chce, aby Německo odstoupilo od kontroverzní dohody OSN o migraci. A přidali se i jiní.

    http://www.epshark.cz/clanek/1310/mozny-nastupce-merkelove-rika-ne-migracnimu-paktu-osn

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *