Paříží nepřestávají otřásat nepokoje! EURO 2016 v ohrožení?

utok-pariz

Současné nepokoje mají rozdílný charakter, i když se to na první pohled nezdá. Ve více alternativních médiích se 25. května objevily zprávy z Paříže o divokých srážkách policie s demonstranty, kteří svým vzezřením na fotozáběrech působily jako migranti z oblasti jižního a východního Středomoří. Z toho se dalo paušálně odvodit – většinou správně – že to byly převážně arabskojazyční muslimové a přistěhovalci první, druhé nebo třetí generace. Některé servery psali, že „muslimové oblehli Paříž“. „Média o tom mlčí!“, stěžovali si.

Co jak mohlo být takové rozhořčení nad váhavostí sdělovacích prostředků hlavního proudu upřímně myšleno, stálo na vratkých nohou. Chyba netkví v tom, že by se v obrovské aglomeraci, jakou je Paříž, nevyskytovaly téměř denně pouliční nepokoje násilné povahy. Spočívá v zaměnění rozdílných aktérů a lokalit a na základě toho v uvádění chybných závěrů.

Rozbitá iluze multikulturalismu

Pařížská aglomerace má v hranicích administrativního regionu Île-de-France rozlohu téměř desetiny České republiky a více než dvojnásobný počet obyvatel. Výskyt násilných projevů tam má pestrý charakter a méně společných znaků, než se však může na první pohled zdát.

Nadnárodní korporátní mediální konglomeráty praktikují v západní Evropě již nejméně desetiletí ediční politiku přikrašlování skutečnosti při popisování násilí ze strany přistěhovalců vůči policii a starousedlíkům. Takzvaná politická korektnost dusí objektivní informovanost a vychovává společnost v orwelovský probarvován skutečnosti podle libosti mocenského systému. Ten vytváří od počátku 21. století informační iluzi o hladké přeměně homogenních národních států Evropy na idylickou multikulturní evropskou komunitu.

Vnucené doktrína multikulturnosti dostala ve Francii těžkou ránu před jedenácti lety, kdy zemí galského kohouta otřásly rasové a náboženské nepokoje spojené s krvavými srážkami s policií, žhářstvím a vandalismem nebývalého rozsahu. Tehdejší ministr vnitra a pozdější prezident Nicolas Sarkozy tvrdě zakročil a po třech týdnech nastolil pořádek. Neodstranil však konflikt mezi mladou generací s přistěhovaleckými kořeny a politicko-ekonomickým systémem státu. 50-procentní nezaměstnanost ji obrala o vyhlídky na začlenění do života a vytlačovala na vedlejší kolej.

Potomci přistěhovalců z islámského Středomoří se mezitím zradikalizovali a napětí při jejich soužití s majoritní společností se vyhrotilo. Francouzské velkoměsta se demograficky mění a nábožensko-etnicky polarizují. Míchaných městských čtvrtí a panelákových sídlišť na předměstích rychle ubývá.

Tento jev zasáhl celou západní Evropu a počet muslimských čtvrtí, kam se policie bojí byť jen vstoupit – tzv. No Go Zones – všude přibývá. Srážky s policií, vandalismus, loupeže a žhářství jsou tam stále běžnější. O takových demografických a sociálních jevech se v médiích hlavního proudu mluví jen v náznacích. Příčí se to základní doktríně EU forsírujúcej masovou migraci. I za cenu, že bude překračovat absorpční schopnost hostitelských zemí. Rasové, náboženské a společenské srážky budou neodvratné především v Německu a ve Švédsku, kde přibylo loni nejvíce ze dvou milionů převážně muslimských migrantů.

V čem se současné konflikty odlišují

Pouliční srážky v Pařížské aglomeraci mají v těchto dnech a týdnech vícevrstvou strukturu. Hlavní dynamiku jim nadále dodává mládež druhé a třetí přistěhovalecké generace, která považuje bitvy s policií, vandalské ničení obchodů, podpalování zaparkovaných aut a házení Molotovových koktejlů za svůj běžný projev hněvu a frustrace z poměrů.

K této společenské vrstvě výtržníků přibyly energičtější a akčnější radikálové. Nejviditelnější jsou na pařížských ulicích momentálně demonstranti za udržení sociálních práv pracujících zakotvených v zákoníku práce. Stávkují, aby zabránili vládě zavést neoliberální reformy pracovního práva. Na obušky a slzný plyn policie odpovídají házením dlažebních kostek a zápalných lahví. Některé zakouřené ulice s rozbitými výlohami obchodů a zraněnými na obou stranách barikád se podobají bojové zóny, jaké známe z pařížských příměstských sídlišť obydlených rozhněvaný mládeží druhé a třetí přistěhovalecké generace.

Poslední a nejnebezpečnější kategorie násilných srážek na pařížských náměstích představuje dotek stoupenců radikálního fundamentalistického hnutí Islámský stát se silovými složkami Páté Francouzské republiky. Jejich akce jsou bezohledné, chladnokrevně vypočítané a zaměřené na mediální efekt, aby přispíval k šíření strachu. Jedním slovem – teroristické. S blížícími se mistrovstvím Evropy ve fotbale ve Francii (10. 6. – 10. 7.) se musí Paříž na případné otřesy a nepokoje důkladně připravit.

Facebook komentáře
Tereza Skalková
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *