Poprava kavárny online. Trump je prezidentem! Ukřivděné hýkání už se začalo ozývat z různých stran

Protesters march during a rally against the President Donald Trump agenda in Chicago, Illinois, January 20, 2017. REUTERS/Kamil Krzacznski

Igor Lukeš: Trump teď bude v Oválné pracovně googlovat, kde je Sýrie a Korea, jeho projev byl banální

„Inaugurační projev Donalda Trumpa byl pro mě surrealistickým zážitkem,“ říká historik a politolog Igor Lukeš. Považuje ho za populistický a potěší prý zřejmě pouze Trumpovy voliče. Předání moci z Obamy na Trumpa je podle Lukeše nepřipravené a program na prvních 100 dnů vlády nekonkrétní. „Trump je opakem pokory. Realistický člověk, který chápe podstatu ekonomických vztahů v 21. století, vám řekne, že to je jen čirý populismus,“ podotýká dál křečovitě Lukeš.
Připomeňme, že Lukeš je politolog, který urážel Trumpa zcela dehonestujícím způsobem od prvního okamžiku, kdy ohlásil svoji kandidaturu. Na Radiožurnálu po inauguračním projevu věděl od první sekundy, co a jak bude, což komentoval infantilním smíchem právě pustěného na vycházku z léčebny. Opravdu někdo věří tomuhle zlblému, Clintonovskému levičákovi? Ten je pro nás v ČR živou ukázkou, kam to dopracovali US vysoké školy pod vedením „nové levice“. Místo mozku mají jen zelenou (rudou) kostku.

S Trumpem se na Twitteru nemazlil slavný spisovatel Stephen King. „Vítejte v době drancování, naparování se a prázných řečí. Jinak řečeno v době hlouposti. Pokud jste ho volili, jste za to odpovědní,“ napsal ve svém příspěvku ještě před inaugurací.

Nastupující americký prezident Donald Trump by jednal jako diktátor, kdyby věděl, že mu to projde. Evropská unie se stala příliš komplikovanou a odcizenou lidem. Uplynulý rok byl katastrofou kvůli odhlasování odchodu Británie z EU a dalším evropským volbám. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu to prohlásil americký miliardář a filantrop George Soros citovaný agenturou Reuters.

Nevládní organizace Greenpeace organizuje protesty proti Trumpovi po celém světě. V německé metropoli Berlíně nového amerického prezidenta sloganem vyzývají, aby místo stavby zdí raději stavěl mosty, jelikož mosty lidi spojují, zatímco zdi rozdělují. Narážejí tak na zeď mezi USA a Mexikem, kterou Donald Trump před volbami slíbil, že postaví.
Umělci nechtěli vystupovat

Ještě předtím vším ale řada umělců odmítla účast na Trumpově uvedení do úřadu, protože s jeho jménem nechtějí mít nic společného. Zpěvák John Legend řekl BBC, že „kreativní lidé mají tendence odmítat bigotnost a nenávist… pravděpodobně se nenajde moc kreativních lidí, kteří by s ním (Trumpem) chtěli mít něco společného“. Zpěvačka Charlotte Churchová napsala na Twitteru Trumpovi: „Váš tým mě požádal, abych zazpívala na inauguraci. Na internetu lze snadno zjistit, že vás považuji za tyrana. Sbohem.“

„Hahahahaha… Asi bych zahrál jako DJ na inauguračním plese, pokud by pak Trump místo odměny zveřejnil své daňové přiznání,“ přidal se na Instagramu hudebník Moby. „Jeho politické názory jsou jeho, mé jsou velmi odlišné. Nikdy jsem nebyl republikán,“ řekl Guardianu zpěvák Elton John. Nabídku „slušně odmítla“ i kapela Kiss, pozvání nevyužila ani zpěvačka Celine Dionová nebo italský tenorista Andrea Bocelli, kterého k tomu údajně vedly výhružky od fanoušků. Trumpův tým ale tvrdí, že Trump sám Bocelliho odmítl.

Herecké hvězdy Robert De Niro, Sally Fieldová a Alec Baldwin se ve čtvrtek večer připojily ke stovkám demonstrantů shromážděným před jedním z hotelů budoucího prezidenta Donalda Trumpa v New Yorku. Podle organizátorů měla demonstrace posílit Američany znepokojené nástupem Trumpa do úřadu.

Protesty v hlavním městě

„Nechceme v Americe fašistu!“ znělo Washingtonem v předvečer Trumpovy inaugurace. Během slavnostního dne i víkendu se očekává řada demonstrací – přihlásilo se 26 skupin, které plánují protestovat.

Do ulic Washingtonu dnes vyrazily desetitisíce lidí. Den po slavnostní inauguraci chtějí demonstrovat proti novému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Ten slíbil Američanům, že bude za každých okolností upřednostňovat zájmy Spojených států. Předchozí vlády obvinil z toho, že se obohacovaly na úkor amerických rodin. Tomu všemu chce nový prezident učinit přítrž.

“Z teoretického hlediska chápu, jak funguje populismus a rozumím tomu, proč některé jeho návrhy lidem imponují. Lidi mají různé priority a to je v pořádku. Ale je pro mě nepochopitelné, jak vůbec může někdo uvažovat o tom, že nejdůležitější post v zemi bude zastávat člověk, jehož zásady a hodnoty jsou něco, co našim dětem vtloukáme do hlavy jako nepřípustné,” říká jedna z protestujících Rebecca Roeová.

Hlasitým nesouhlasem prý nechce zpochybňovat legitimitu hlavy státu ani plakat nad prohrou vlastní kandidátky, ale hlásit se k jedné ze základních amerických hodnot: právu na vyjádření vlastního názoru.
Hampl: hlučná neomarxistická chátra, která nedokázala pochopit situaci

„Proč Soros a další dávají tolik energie a peněz do organizování pouličních demonstrací, i když vědí, že tím nemohou Trumpovi nijak ublížit? Podle všeho je to zoufalý pokus zamaskovat téměř úplný rozpad protitrumpovské opozice i Demokratické strany jako takové. Ideály přes noc vyvanuly, vůdcové se rozprchli, aparáty přestaly existovat, byrokratické procesy se zastavily. S Obamovým odchodem zmizí desetitisíce pracovních míst pro levicové aktivisty a granty se ztenčí. Univerzity ani velká média nedokážou ztráty nahradit. Lidé tedy přechází do soukromého sektoru nebo se rychle snaží připojit k opačné straně. Zbývající demokratičtí funkcionáři mluví o tom, že proti Trumpovi by měl za čtyři roky kandidovat majitel Facebooku Mark Zuckenberg. Protože to vypadá, že nikoho jiného nebudou schopni sehnat. Žádný významnější guvernér nebo senátor už s tím nechce mít nic společného. Zůstala jen hlučná neomarxistická chátra složená z lidí s inteligencí natolik podprůměrnou, že nedokážou pochopit situaci.

Bylo to nutné a logické. Multikulturní levice už spoustu let nemá žádné ideály. Drží ji pohromadě jen docela obyčejný cynický mocenský a finanční zájem. Když americká levice ztratila přístup ke všem významným zdrojům státních peněz, v minutě skončila. U nás by to nebylo jiné.“

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *