PRO MNOHÉ ŠOK – Kancléřka Angela Merkelová začíná ztrácet pevnou půdu pod nohama

angela-129

Kancléřka Angela Merkelová, jejíž CDU dostalo minulý týden v domovském Meklenbursku – Předním Pomořansku debakl, ztrácí vážnost a pevnou půdu pod nohama i v samotném Bundestagu. Během zasedání německého parlamentu byla napomínána a vše připomínalo jako učitel napomíná „malou školačku“.

Řada politologů prorokovali, volební neúspěch CDU v Meklenbursku – Předním Pomořansku, odkud se Merkelová v roce 1990 vydala do světa velké politiky. Předpovídali, že může značně oslabit pozici Angely Merkelové. To dokazuje například toto krátké video ze zasedání Bundestagu. Moc a síla kancléřky utrpěla pořádné šrámy. Předseda Spolkového sněmu Norbert Lammertem ji napomíná za vyrušování a kancléřka jen sklopí uši a poslušně odchází ze sálu pryč. K incidentu. který se odehrál na začátku vystoupení poslankyně Die Linke Gesine Lötzsch se levicová politička ujala slova.  V tu chvíli Merkelová vstala ze svého místa a vydala se promluvit si se svým stranickým kolegou Volkerem Kauderem. Jejich rozhovor byl ale poměrně hlasitý až musel zasáhnout předseda parlamentu Lammertem. Merkelovou napomenul, a požádal ji, aby rozhovor vyřídila co nejrychleji a nerušila ostatní.

Merkelová se jen s nejistým úsměvem před předsedou uklonila a s neméně nejistým krokem se vydala společně s Kauderem do zadních parlamentních lavic, kde v rozhovoru dále pokračovali. Přítomní poslanci se této situaci smáli. Z očí mnoha z nich lze vyčíst, že je veřejné pokárání kancléřky vyloženě těší. Záběry z kamery i poté bedlivě sledují, jak se rozhovor mezi oběma stranickými kolegy dále vyvíjí.
Video má sice jen několik sekund, ale i z nich je patrné, že kdo drží hlavní slovo a že je to Kauder. Ten rozhazuje rukama a zahrnuje kancléřku přívalem slov. Merkelová jen mlčí a se shrbenou hlavou přikyvuje. Navíc je natočena ke Kauderovi téměř celým svým tělem, zatímco bývalý generální sekretář CDU sedí rovně a k Merkelové jen ledabyle naklání svoji hlavu. Také z těchto záběrů by možná zkušený psycholog vyvodil, že ani v rámci CDU není pozice Merkelové nijak zvlášť pevná.

Co říkáte na nezvyklou situaci Angely Merkelové?

Facebook komentáře
Tereza Skalková
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *