Rakousko se probudilo! Migranti budou posíláni zpět nebo internováni

migranti-na-clunech

Alespoň to navrhl rakouský ministr zahraničních věcí Sebastian Kurz, ať jeho země navrací nebo internuje migranty, kteří přicházejí do Evropy na člunech. Zdá se, že Rakousko začíná jít správným směrem.

Rakousko navrhuje, aby byly migranti příchozí k evropským břehům na člunech přes Středozemní moře vracení zpět nebo internováni. Vyplývá to z komentářů rakouského ministra zahraničních věcí Sebastiana Kurzy pro deník Die Presse, ze kterého cituje agentura DPA.

Statisíce migrantů čekajících v severní Africe musí pochopit, že záchrana na moři není jízdenkou do střední Evropy. Evropská unie musí jasně definovat, že každý, kdo se pokusí ilegálně vstoupit do Evropy, ztratí právo na azyl, uvedl Kurz, který je členem Rakouské lidové strany (ÖVP).

Žádosti o azyl by se měly podle Kurzy vyřizovat v centrech EU na území severní Afriky. Politik zároveň navrhuje, aby se unie ve své migrační politice inspirovala například pomocí australského modelu. Austrálie dosáhla zastavováním migrantů přímo na moři a jejich posíláním domů nebo umisťováním do záchytných středisek mimo zemi toho, že poklesl počet jejich úmrtí během cesty.

Zavedli hraniční kontroly

Zatímco koaliční partneři ze Sociálnědemokratické strany Rakouska (SPÖ) se ke Kurzovým vyjádřením na spolkové úrovni nevyjádřili, rakouská opozice je však ostře kritizuje. Generální tajemník Svobodné strany Rakouska (FPÖ) europoslanec Harald Vilimsky označil Kurzova slova za vrchol nedůvěryhodnosti a pokrytectví ÖVP.

Mluvčí Zelených pro lidská práva Alev Korunová se nechala slyšet, že Kurzův návrh je zrušením práva na žádost o ochranu pronásledovaných lidí, aniž by byli internováni, uvádí rakouský veřejnoprávní rozhlas ORF.

Rakousko loni v září znovu zavedlo hraniční kontroly v reakci na zintenzivnění vlny migrantů proudících na starý světadíl balkánskou trasou.

Facebook komentáře
Petr Branný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *