„ŠOK“ pro Babiše – nasazuje EET a přitom „nadlidi“ za jídlo v kantýně DPH neplatí!

poslanecka-snemovna

Zatímco občané nevědí, kde vzít peníze dřív na tu či onu daň a poplatek, u poslanců je to opět jinak! V jídelně Sněmovny s polévkou za 9 Kč a jídlo 63 Kč, což jsou opravdu velmi lidové ceny, které připomínají socialismus, co říkete? Nyní ale bylo navíc zjištěno, že na jídla zde prodávaná a podávaná neexistuje daň z přidané hodnoty! Jak uvedl ministr financí Andrej Babiš (61, ANO) – je tím prý „šokován“ a zjedná nápravu. Dokonce prý existuje možnost, že se bude danit zpětně.Poslanci neplatí DPH za jídlo. Překvapený Babiš hrozí, že jim ho zdaní zpětně

Jak se tak mohlo stát, že každý z nás musí k platbě za oběd v restauraci připočítat 21 procent DPH, dvousethlavá skupina „nadlidí“ je jak jinak, než zvýhodněna! Zákonodárci totiž na svém účtu za útratu v poslanecké jídelně tuto daň neplatí. Patřičná kolonka je sice na účtence uvedena, ale s nulovou hodnotou.

Účtenka je tištěna v programu, který se běžně používá v restauračním provozu. Proto je tam kolonka DPH nastavena. Vzhledem k tomu, že nejsme plátci DPH, je tato kolonka 0 %,“ vysvětloval na obranu přístupu k účtování za restaurační služby ředitel tiskového odboru Sněmovny Roman Žamboch.

Na rozdíl od běžných smrtelníků, kteří mají oficiální průměrnou hrubou mzdu okolo 25 tisíc korun (ale přiznejme si, kdo tento plat opravdu bere, že?), však poslanci berou trojnásobně víc a mají různé výhody.

Podle našich poznatků žádný kontrolní finanční orgán nekonstatoval, že Kancelář Poslanecké sněmovny postupuje v tomto případě v rozporu se zákonem o DPH. Z těchto důvodů se zákon o DPH na nás nemůže vztahovat,“ uvedl na svou obranu legislativní odbor Sněmovny.

Šéf státní kasy Andrej Babiš navíc nezapomene kdykoliv připomenout, pokud hovoří o EET (elektronická evidence tržeb), jak hospodští a živnostníci obírají na daních stát, a chce jim proto od 1. listopadu zatnout tipec právě spuštěním elektronické evidence tržeb.Blesk zjišťoval, co na celou věc říká Andrej Babiš

Pane ministře, občany nepotěší, že politikům je v poslanecké jídelně prominuta DPH! Víte to?

Tím jste nepotěšil ani mě, pane redaktore. Vůbec jsem to nevěděl. Nenapadlo by mě, že poslanci za jídlo DPH neplatí. Vůbec se mi to nelíbí. Zjistím, proč to tak je, a budu požadovat, aby se ve Sněmovně DPH za jídlo platila.

Čím to tedy je, že se nyní za stravování ve Sněmovně DPH neplatí?

Z účtenky je patrné, že účet je vystaven Poslaneckou sněmovnou. Sněmovna, jež je provozovatelem té restaurace, není plátcem DPH a nemá povolenou výdělečnou činnost. Proto to tam není. Potvrdil mi to hospodářský odbor Sněmovny.

Jak tohle okrádání občanů státem zatrhnete?

Podnět k poslanecké jídelně nechám prověřit. Obecně totiž takovéto stravovací služby DPH podléhají.Babiš hrozí: Sněmovnu klidně zdaním i zpětně! Ale kdo to pak vlastně zaplatí?

Ačkoli je pro všechny občany 21% DPH za útratu v restauraci samozřejmostí, v poslanecké jídelně tomu tak není – jenže co není, může být. A prý je ve hře i to, že finanční správa Sněmovně vyměří DPH i zpětně.

Váš podnět jsem minulý týden předal Finanční správě. Na ní je, aby jej neprodleně vyhodnotila a využila, je-li důvodný,“ dodal po rozhovoru Babiš, jak se s zjištěním Blesku, že poslanci ve sněmovní restauraci neplatí DPH, popasoval.

Jenže už brzy jim daňový ráj skončí. „Osobně se domnívám, že z toho, co je nyní díky Blesku známo, není možné, aby Poslanecká sněmovna neplatila DPH! Předpokládám tak, že DPH tam bude vyměřeno i za období zpětně,“ prohlásil Babiš. Kdo to ale skutečně zaplatí? Stejně to půjde ze státního rozpočtu, tedy opět z kapes nás všech, nebo se snad dá čekat, že to doplatí poslanci? To asi těžko, že pane ministře?

Pod svícnem největší tma? Aneb veřejné okrání nás všech!

Podle něj tomu bude předcházet zaregistrování Sněmovny za plátce DPH. Plátcem DPH nemusí být ten, jehož obrat je pod milion korun ročně. Jenže jen příjmy všech gastrozařízení Sněmovny činily loni 13,5 milionu. Jak je to tedy možné?

Sněmovní počty: Obědy obírají státní kasu o milion

Vezmeme-li v úvahu, že by hypoteticky všech 200 poslanců obědvalo v poslanecké jídelně, přišel by stát denně o 16,40 koruny na každém jídle v hodnotě 78 korun. Sazba DPH v restauraci je totiž 21 %.

Pokud počet členů dolní komory vynásobíme 16,40, vyjde nám 3280 korun. To je částka, o kterou státní kasa přichází jen v případě obědů, poslanecká jídelna totiž poskytuje i snídaně, svačiny a večeře.
Vynásobíme-li tuto „obědovou“ částku počtem dní, kdy poslanci jednají, dojdeme k výsledku 1 000 400 korun / za rok. A kdyby tyhle peníze šly do státního rozpočtu, mohlo by se třeba přidat důchodcům…

S využitím zdroje bleks.cz

Copak říkáte na tuto „rovnost“, která panuje ve sněmovně?

Facebook komentáře
Tereza Skalková
Redaktor ProEvropu.com

1 komentář pro „ŠOK“ pro Babiše – nasazuje EET a přitom „nadlidi“ za jídlo v kantýně DPH neplatí!

  1. Jaroslav Petříková napsal:

    no snad se to vyřeší je to lumpárna,odírají stát o peníze a stále si přidávají peníze a někteří důchodci žijí na hranici chudoby

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *