Soud ROZHODL, mohou sezdané lesby a gayové adoptovat děti?

rp

Na jednání Ústavního soud, který proběhl v úterý 28. června 2016 proběhlo jednání o právní úpravě, která doposud zakazovala aby homosexuálové kteří žijí v registrovaném partnerství mohli adoptovat děti.

Vůbec poprvé se Ústavní soud v Brně vyjádřil k otázce osvojení dětí registrovanými partnery. Jednání proběhlo na základě konkrétního případu. Muž žijící osm let v registrovaném partnerství požádal radnici Prahy 13 o zařazení mezi osvojitele. Úřad a následně i pražský magistrát jeho žádost kvůli platnému zákonu zamítla.

Soud se táhl několik let, až se případ dostal na stůl Ústavnímu soudu. O tom, zda budou moci v budoucnu registrovaní partneři adoptovat dítě, rozhodovalo v plénu patnácti soudců.
Sporný zákon byl zrušen

Ti nakonec zrušili sporný zákon, který zakazoval sezdaným homosexuálům děti adoptovat. Nález se přímo nevztahuje ke společnému osvojení, které občanský zákoník vztahuje pouze na manželské, tedy heterosexuální páry. Jde jen o individuální adopci jedním osvojitelem, druhý z partnerů nebude mít k dítěti žádná rodičovská práva.

Nález přímo nedopadá na situace, kdy registrovaný partner chce osvojit partnerovo dítě. V případě individuální adopce dochází ze zákona k zániku příbuzenského poměru mezi dítětem a jeho biologickým rodičem či rodiči.

Poslancům už byla předložena novela zákona z pera ministra spravedlnosti Roberta Pelikána a ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera. Ta by měla umožnit také druhému z partnerů získat rodičovská práva na dítě, a to i v případě osvojení dětí z předchozího vztahu. Vláda by o ní měla jednat do konce srpna.
Jak to bylo doposud?

Doposud byla situace taková, že osvojit dítě si mohli manželé, partneři i jednotlivci jakékoli orientace. Znamenalo to, že svobodní gayové nebo lesbičky s adopcí problém neměli, ten nastal až ve chvíli, kdy vstoupili do registrovaného svazku.

Registrovaní partneři tak byli v Česku jedinou skupinou, které bylo adoptování dětí zapovězeno. Pokud má ale jeden z registrovaných partnerů děti z předchozího vztahu, jeho rodičovská odpovědnost ale nezaniká.

V Evropské unii je umožněno homosexuálům žijícím ve svazku adoptovat dítě celkem v 15 zemích.
Jaký máte názor Vy? Hlasujte v anketě, pište komentáře!

[poll id=“5″]

Facebook komentáře
Tereza Skalková
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *