SOUD rozhodl: VOLBY NEPLATÍ. Tady se píše HISTORIE!

JB2c1c22_germany1

Prezidentké volby v Rakousku se budou opakovat. Dnes o tom rozhodl ústavní soud. Na průběh květnových voleb si stěžovala Svobodná strana Rakouska (FPÖ) – Norbert Hofer, její kandidát v druhém kole těsně prohrál.

Volby jsou základním kamenem naší demokracie,“ prohlásil v poledne předseda ústavního soudu Gerhart Holzinger. Prvořadou povinností soudců je podle něj demokracii bránit. Voliči tak budou muset k volbám znovu po celém Rakousku.

Po odcházejícím prezidentovi Heinzi Fischerovi teď funkci hlavy státu dočasně převezme předsednictvo rakouského parlamentu. Fischer ve své funkci končí přesně za týden, tedy v pátek 8. července.Kandidát Svobodné strany Rakouska Norbert Hofer v druhém kole hlasování o 30 863 hlasů podlehl nezávislému kandidátovi s podporou Zelených Alexanderovi Van der Bellenovi. Hofer přitom do poslední chvíle těsně vedl, výsledek zvrátily až korespondenční hlasy.

Podle FPÖ byly některé hlasy sečteny ještě před stanovenou hodinou pro otevření obálek, které navíc v Pro vítěze voleb tak nakonec hlasovalo 50,3 procenta lidí, kteří přišli k urnám. Hofer získal 49,7 procenta hlasů, v přepočtu o pouhých 31 026 hlasů méně. FPÖ podala k ústavnímu soudu stížnost právě kvůli nesrovnalostem při korespondenčním hlasování, jehož využilo zhruba 570 tisíc lidí.

Pro vítěze voleb tak nakonec hlasovalo 50,3 procenta lidí, kteří přišli k urnám. Hofer získal 49,7 procenta hlasů, v přepočtu o pouhých 31 026 hlasů méně. FPÖ podala k ústavnímu soudu stížnost právě kvůli nesrovnalostem při korespondenčním hlasování, jehož využilo zhruba 570 tisíc lidí.

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

1 komentář pro SOUD rozhodl: VOLBY NEPLATÍ. Tady se píše HISTORIE!

  1. Štefan napsal:

    Zdá sa, že nie všade vyhráva korupcia, neprávosť a predsa len korupčníci nemôžu všetko. Je to veľký predcedens. Teraz len dať lepší pozor na tie voľby a pre istotu zakázať vstup v tom období všetkých funkcionárom EU, vrátane tých najčelnejších.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *