SUNDEJ TO! Policie je ve Francii nekompromisní a nutí oblečené muslimky, aby se svlékly. Jak reagují?

plaz-francie-5

Sociálních sítě vzbudily rozruch díky fotografiím policistů, kteří obklopili ženu ležící na pláži u Promenade des Anglais v Nice a donutili ji svléknout oděv! Ten je pro ženy pocházející z oblastí severu Afriky a Blízkého východu oblekem tradičním.

Další případ se odehrál v Cannes. Tam policisté ženu pokutovali za to, že nerespektuje nařízení zakazující koupací úbory zakrývající celé tělo. Žena jménem Siam marně protestovala s tím, že neměla v úmyslu se koupat, jen si svlažit nohy. Navíc na sobě neměla tzv. burkiny, tedy zakázaný koupací oděv muslimských žen, nýbrž legíny, tílko, přes něj krátké šaty a na hlavě šátek, který nezakrýval obličej.

Vůbec jsem nevěděla, o co jim jde. Tyhle spory jsem moc nesledovala,“ uvedla Siam, bývalá letuška z Toulouse, jejíž rodina má francouzské občanství už tři generace. Údajně netušila, že pláž v Cannes je jedním z mála míst ve Francii, kde zakázali burkiny, protože údajně souvisí s terorismem.Mé děti viděly to ponížení a rozplakaly se,“ dodala žena, která se nejprve odmítla svléknout nebo opustit pláž. „Přitom jsem si chtěla jen svlažit nohy,“ dodala. Ke svému oděvu řekla, že se v něm cítila pohodlně a chránil ji před odpoledními paprsky.

Kde je volnost, rovnost a bratrství, ptají se ženy

Daily Mail cituje francouzskou reportérku televize France 4 Mathilde Cusinovou, která byla svědkem incidentu. „Viděla jsem tři policisty, jeden z nich držel prst na spoušti slzného plynu,“ uvedla a dodala: „Bylo to dost násilné.

Siam zaplatila na místě pokutu v přepočtu necelých tři sta korun. „Dnes nám zakazují pláž. Zítra nebudeme smět na ulici?“ ptala se. „Nevidím ani stopu po volnosti, rovnosti a bratrství, štve mě, že se tohle děje ve Francii,“ dodala.

Burkiny jsou plavky, které zakrývají celé tělo a hlavu, a odpovídají tak tradicím dodržovaným v muslimských zemích. Jako první je zakázali v Cannes, protože podle tamní samosprávy „nerespektují dobré mravy a sekularismus“. Za překročení zákazu hrozí pokuta ve výši 38 eur (1030 Kč), kterou už několik muslimek zaplatilo.

Po Cannes podobné vyhlášky zavedla i letoviska Villeneuve-Loubet a Mandelieu-la-Napoule na jihu země a Sisco na severu Korsiky. K zákazu se přidalo také město Nice.
Kritika od muslimů – děláte práci pro IS

Pravicový starosta Cannes David Lisnard, který se zákazem burkin přišel jako první, hájí postup policistů. „Plážové oděvy, které ostentativně ukazují náboženskou příslušnost v době, kdy Francie je terčem Islámského státu, nejsou vítány,“ uvedl s tím, že jakýkoliv úbor, který by mohl být spojován s teroristickými skupinami, je urážlivý a provokuje lidi, a tím ohrožuje veřejný pořádek.

Takový povyk je totálně kontraproduktivní a hraje do karet právě Islámskému státu,“ upozornila ředitelka Federace jihofrancouzských muslimů Fajza ben Mohamed. „Přesně tohle totiž IS chce a starosta za ně dělá jejich práci. Oni se snaží přesvědčit mladé lidi, že jsou vylučováni a stigmatizováni, a přesně takovéto případy pak použijí ve své náborové kampani,“ varuje šéfka federace.
Co myslíte? Jak by reagovala Policie ČR na českých plážích?
plaz-francie-5 plaz-francie-4 plaz-francie-3 plaz-francie-2 plaz-francie-1 plaz-francie

S využitím zdroje www.novinky.cz a www.dailymail.co.uk

Facebook komentáře
Tereza Skalková
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *