TEROR V MNICHOVĚ! Po střelbě 10 mrtvých, útočník Íránec. VIDEO ZE STŘELBY!

utok-nemecko-mnichov-22-7-2016

Pachatelem pátečního útoku v Mnichově byl osmnáctiletý Němec David S. íránského původu, který v bavorské metropoli žil přinejmenším dva roky a policii dosud nebyl znám. Nic nenaznačuje tomu, že by se na činu podílely i další osoby. Na tiskové konferenci to v sobotu časně ráno řekl mnichovský policejní prezident Hubertus Andrä. Policie podle něj zatím nedokáže říct, zda byla střelba teroristickým útokem nebo činem šílence. Celkem zastřelil devět lidí, přičemž osmi nebylo více než jedenadvacet let. Dalších 27 lidí utrpělo zranění. Podle státního zástupce se útočník léčil na psychiatrii. Útočník nakonec zastřelil i sám sebe.

Útočník začal střílet hlava nehlava z pistole nedaleko občerstvení Mc Donald´s v pátek 22. července krátce před 18 hodinou . Poté se přesunul k obchodnímu středisku Olympia a pokračoval ve střelbě. Zabil osm lidí a zranil 21 dalších. Mezi mrtvými jsou podle policejního prezidenta i nezletilí, mezi zraněnými i děti. Televize N24 dříve informovala o zabité patnáctileté dívce.

Šestnáct zraněných zůstává i pozdě v noci stále v péči lékařů. Tři z nich mají vážná zranění a jsou v ohrožení života, uvedl Andrä

Andrä uvedl, že zatím nelze říct, zda šlo o terorismus nebo o čin šílence. „Tato otázka je spojena s motivem (činu) a o tom zatím nedokážeme nic říct,“ uvedl policejní prezident. Policisté podle něj nyní při pátrání po motivu prošetřují okolí útočníka. Zatím nevidí žádné paralely s případem z počátku týdne, kdy sedmnáctiletý migrant napadl sekerou a nožem pět lidí ve vlaku do Würzburgu.

 

Bylo tam vypálených hodně střel, nevím říct kolik, ale bylo jich hodně,“ řekl nejmenovaný svědek.

„Všichni lidé zvenčí se nahrnuli do obchodu a já jsem jen viděl jednoho člověka na zemi, který byl tak těžce zraněn, že rozhodně nemohl přežít. Nemáme žádné další informace, zůstáváme vzadu ve skladu,“ dodal ve chvíli, kdy se policie stále snažila dopadnou střelce.

I Dominic Faust byl v době střelby v obchodním centru. „Asi před dvěma hodinami začali lidé v obchoďáku křičet. Tito lidé nám řekli, že venku došlo ke střelbě, ochranka proto uzavřela dveře do centra a všech vyzvala, aby vyšli na páté patro. Tady jsem teď s dalšími asi 150 lidmi a jsme vyzýváni, abychom neopouštěli budovu, „popsal pro BBC Faust.

Útok se odehrál jen pár dní poté, co Bavorskem otřásl útok sekerou ve vlaku nedaleko Würzburgu, který si vyžádal pět zraněných.

„Když došlo k útoku ve vlaku, všichni byli šokováni, samozřejmě, ale mysleli jsme si, že šlo jen o jednoho člověka. Upřímně jsem si myslela, že teror do Mnichova nikdy nedorazí. Nyní naše krásné město zasáhl teror … Brzy se bude jednat Oktoberfest, a to je samozřejmě terč pro teroristy – nyní se cítíme skutečně velmi špatně, „uvedla Jeanette Winterová z Bavorského rádia pro BBC.

Policie lidí během útoku vyzvala, aby zůstali doma a vyhýbali se veřejným místům. Obyvatelé Mnichova proto nabízeli na sociálních sítích úkryt lidem, kteří se neměli kam schovat. Zpravidla používají hashtag # offentür. Na Google vznikla i mapa, kam lidé připojují své adresy. Facebook opět zřídil takzvaný Safetycheck, kde mohou obyvatelé Mnichova oznámit svým přátelům, že jsou v pořádku.

Andrä Rovněž uvedl, že „tento brutální a smutný případ nedává podnět k tomu, abychom se cítili jménem bezpeční“. Absolutní bezpečnost podle něj není možné zajistit.

Facebook komentáře
Petr Branný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *