Teroristické útoky neustávají, Londýn zasáhl teror, který má bohužel čtyři oběti

teror-v-londyne

K útoku v centru Londýna došlo přibližně ve středu 22. března v 15:40 našeho času. Pachatel vjel autem na chodník na Westminsterském mostě a srazil několik lidí. U parlamentu narazil do zábradlí, vyběhl z auta a nožem pobodal jednoho policistu střežícího parlament. Policisté na útočníka začali střílet a podařilo se jim ho zneškodnit. Podle mluvčího policie Marka Rowley přišli při útoku o život čtyři lidé. Mezi mrtvými je jeden policista a také pachatel útoku.

Podle Colleen Andersonové, lékařky z nemocnice sv. Tomáše, si útok na mostě vyžádal okolo deseti zraněných. „Některá zranění nebyla vážná, některá byla katastrofická,“ sdělila novinářům. Jedna z těžce zraněných žen skončila v Temži, odkud ji vytáhli záchranáři, mezi zraněnými jsou i tři francouzští studenti. Pět těžce zraněných převezli na traumatologii v nemocnci Kings College.



Podle dostupných informací z místa útoku, se podařilo útočníkovi proběhnout policejním kordonem obklopujícím budovu parlamentu. „Pokud by to tak bylo, je to skandální, protože ti policisté jsou tam právě od toho, aby se přes ně nikdo nedostal,“ uvedl Kytka zpravodaj Rádia Impuls. Zda útočník nebyl již dříve v hledáčku zpravodajských služeb,  zatím není jisté. „Z vyjádření policie to vypadá, že šlo o osamělého vlka, který je pro zpravodajce a policisty nebezpečnější, protože ho nemají jak zachytit,“ dodal Kytka.

Policisté informovali, že incident vyšetřují jako teroristický čin, dokud se neprokáže jiná motivace. Šéf protiteroristické jednotky Mark Rowley uvedl, že si policisté myslí, že znají totožnost pachatele. Podrobnosti však nesdělil.




Tři lidé zemřeli zřejmě po nárazu autem na mostě, čtvrtou obětí je pobodaný policista. Útočníka nakonec zastřelila ozbrojená stráž před parlamentem. Záchranáři rozvezli do nemocnic několik těžce zraněných včetně ženy, která při útoku spadla z mostu do Temže.

Když jsem čekal na zelenou na přechodu, jedno auto zrychlilo a projelo kolem mě. U nedalekého obchodu srazil prvního člověka, po pár metrech dalšího, pak třetího,“ líčil incident na mostě jeden ze svědků. „Slyšel jsem křik a viděl policisty s tasenými zbraněmi, kteří mířili k bráně. Poté jsem slyšel čtyři výstřely krátce po sobě. Vedle nás stál policista, který nám řekl, ať zalehneme,“ popsal pak zneškodnění útočníka poslanec, který byl zrovna před budovou parlamentu.

Britská premiérka Theresa Mayová označila čin za „chorobný a zvrácený“ a vyjádřila odhodlání postavit se hrozbě terorismu. „Půjdeme společně kupředu, nikdy neustoupíme teroru a nikdy nedovolíme hlasům nenávisti, aby nás rozdělily,“ uvedla Mayová

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com





Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *