NEUVĚŘITELNÉ – Turecko vydírá: zrušte víza, nebo VYPUSTÍME uprchlíky DO EVROPY!

burhan-kuzu

Šéf europarlamentu Martin Schulz pro rádio Deutschlandfunk prohlásil, že zavedení bezvízového styku EU s Tureckem do července reálné – musí se prvně počkat, až Ankara splní všechny požadavky. Na to poradce tureckého prezidenta Erdogana „vrátil úder“: pokud EU víza pro Turky nezruší, Ankara do Evropy pošle uprchlíky.

Existuje totiž 72 podmínek, za které se Turecko zavázalo v dohodě o omezení migrace. Z dokumentu uzavřeného v březnu s EU zůstává nevyřešených ještě pět věcí: boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s Europolem a protiteroristické zákony. Původně měli Turci do schengenského prostoru cestovat na 90 dní bez víza už od konce června.

Erdogan minulý týden ale uvedl, že Ankara své protiteroristické zákony nezmění jen proto, že to požaduje unie. Jenže šéf europarlamentu ve středu uvedl, že kvůli nesplněným podmínkám se zatím návrh nebude ani předjednávat. Zrušení víz, které nedávno navrhla Evropská komise, musí kromě EP schválit i jednotlivé členské státy.

V Turecku je v současnosti přes 2,5 milionu syrských uprchlíků. A poradce prezidenta Erdogana a poslanec jeho strany AKP Burhan Kuzu ve středu na twitteru uvedl, že Ankara do Evropy vypustí uprchlíky, pokud Brusel tureckým občanům vízovou povinnost nezruší.

Ani pokud by se povedlo zrušení víz vyjednat, Evropa rozhodně nemá vyhráno. Dohodu, která Turkům slibuje bezvízový styk, sice chce EU uzavřít především jako součást řešení migrační krize a Atény na základě ní mohou migranty, kteří se na řecké území dostali po 20. březnu a nezískají v zemi azyl, vracet zpět Ankaře. Jenže za každého takto vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl se stropem 72 000 běženců.

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *