U Jílkové to zase vřelo! Proč chce stát šmírovat občany? Mohou za to opravdu teroristé? Tady je pravda…

kotelnice-jilkova

Jak se bránit proti nim narůstajícímu počtu teroristických útoků v Evropě? Hrozí nám také v České republice? Je možné najít rovnováhu mezi posílením bezpečnosti a ochranou soukromí občanů? Nejen tyto otázky položila moderátorka Michaela Jílková ve čtvrtečním pořadu Máte slovo. Diskuse nabrala obrátky, když se začalo řešit, zda má mít stát právo sledovat občany na internetu, během telefonování a podobně. Protichůdné myšlenky předložili bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR generál Andor Šándor a pirát Mikuláš Ferjenčík z České pirátské strany.

Jako další hosty uvítala Michaela Jílková poslance ANO Bohuslava Chalupu, Štefana Šafára z iniciativy Digitální bezpečnost a soukromí, právníka Radomíra Valicu, starostu obce Kravaře Víta Vomáčku, Jana Vobořila za iniciativu Iuridicum Remedium a důchodce z Prahy Miroslava Kulhavého. Není možná bez zajímavosti, že debata proběhla bez účasti žen (tedy krom Michaely Jílkové), ženy nemají právo rozhodovat o tom, jak to bude s naší bezpečností?

Děláte z občanů teroristy! Šmírujete hovory, maily,…

Hned po úvodním slovu Michaely Jílkové se do toho zostra pustil Mikuláš Ferjenčík „Stát nejenže chce každého šmírovat, stát už každého šmíruje. Půl roku se ukládají vaše mobilní hovory, už se sleduje, kde se pohybujete na internetu. Stát už tohle dělá. A pokud netolerujeme poště, aby monitorovala, co komu posíláme v dopisech, tak nevím, proč tolerujeme tohle,“ pronesl Mikuláš Ferjenčík.

Na jeho slova okamžitě reagoval po celou dobu velmi arogantně působící poslanec ANO Bohuslav Chalupa, který uvedl, že toto vše se děje v souladu se zákonem, a pokud má kterýkoli občan dojem, že je krácen na svých právech, má se obrátit na soud.

Chalupa si celý večer nenechal od nikoho nic líbit. Sám sebe vidí jako jednoho ze dvou set demokraticky zvolených poslanců a demokraticky zvolení poslanci jednají podle svého nejlepšího vědomí a svědomí (ale zrovna o tom většina občanů celkem pochybuje). „A vy jako občan v médiích slyšíte tak o jedné desetině, dvacetině věcí. To, co se teroristům nepovede, o tom v médiích neslyšíte!“ uvedl Chalupa.

Vy tady ale občany šmírujete a předem je považujete za teroristy,“ obořil se na Chalupu „pirát“ Ferjenčík. Ten poukázal na to, že ale ve sněmovně máme přece komisi pro odposlechy, která se k tomu vyjadřuje.Do Ferjenčíka se pustil také senior z Prahy Kulhavý. „Já tady mluvím za lidi, kteří ani nemají internet a vedou komunikaci především v rodině, zatímco ta vaše obava je poměrně sofistikovaná, že by vás někdo někde mohl sledovat,

Budeme sledovaní naprosto všude?

„Já bych byl velice rád, aby veřejný prostor, jako jsou silnice nebo parkoviště, byl pod dohledem kamer, protože když to budou lidi vědět, že tam ty kamery jsou, tak se budou krotit,“ doplnil v Kulhavý v průběhu pořadu.

O slovo se hned přihlásil také generál Šándor, „To přece není šmírování. Ty hovory jsou jenom zaznamenány, ale jejich konkrétní obsah nikdo nesleduje. Jestli máte pocit, že vás stát sleduje, tak nepoužívejte ani kreditní karty. Já jsem pro stát dělal 30 let, tak vím, že stát není zdaleka tak silný, jak se může zdát,“ doplnil k tomu Šándor.

Chalupa doplnil, že vojenské zpravodajství, bude na internetu sledovat vzorce chování, a pokud narazí na nějaký podezřelý vzorec, bude mu věnovat bližší pozornost, ale to neznamená, že bude sledovat každého a všude. Podle Chalupy se musíme umět bránit útokům. Nemluvě o digitálních útocích třeba na jaderné elektrárny. Proto bude potřeba chování lidí na internetu sledovat. Současně ovšem platí, že celý proces bude podléhat dvoustupňové kontrole. Otázkou ale zůstává, jak rychle by dokázalo ono vojenské zpravodajství reagovat na případné nebezpečí občanů?Chovanec neví co dělá

Senior Kulhavý, který se pustil do ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Kritizoval ho, že nemá pod kontrolou uprchlíky putující po Evropě. „Pan ministr Chovanec říká, že má tyhle lidi pod kontrolou, ale on je nemůže mít pod kontrolou. V Německu se prokázalo, že i mezi lidmi, kteří dostali azyl, je džihádista.

Během pořadu zazněla také informace, že jak Rusko, tak Čína má tisíce expertů, kteří se nezabývají ničím jiným než ochranou kybernetického prostoru a možností útoku na jiné státy. „Ve Voroněži sedí 12 tisíc Rusů, kteří nedělají nic jiného, než že spekulují nad tím, jak na nás zaútočit. A pokud my si budeme hrát na to, že jsme ty hodný, tak na to doplatíme.

Chalupa přidal další důvod, proč je třeba sledovat dění na internetu. „My jsme ve státě, který má deset milionů lidí, a máme armádu, která má 22 tisíc vojáků. Vy si myslíte, že ochráníme všechny tvrdé cíle kritické infrastruktury v této zemi.“ Posléze se znovu obrátil k Ferjenčíkovi. „Pokud je vaše představa, že někde v nějaký jeskyni sedí deset tisíc lidí, kteří čtou vaše e-maily, tak jste blázen,“ vypálil Chalupa.Starosta Vít Vomáčka mimo jiné uvedl „Pamatujete si, jak se zastřelil Karel Svoboda? A víte, kdo prodal jeho fotky bulváru? Policie! A já nechci žít ve státě, kde všechny šmíruje policie. A máte pravdu,“ obrátil se starosta na poslance Chalupu, „pokud nestojíme o to, co děláte vy, tak máme volit někoho jiného!Ale tak ono, kdo dnes v ČR není úplatný že?

Žijeme opravdu ve svobodném a právním státě?

Odpověděl mu generál Šándor. „Víte, stále žijeme v demokratické zemi a sledování mohou povolit jen soudy. Nemůžeme sledovat člověka jen proto, že chodí do mešity. My tu máme asi dvacetitisícovou muslimskou menšinu, která není bezproblémová, ale není radikální,“ prohlásil.

Na čí straně jste Vy? Sledovat nebo nesledovat občany?

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *