Uprchlíků v Řecku nekontrolovatelně přibývá. A Merkelová?

migranti-na-clunech

Na návštěvu do Elysejského paláce zavítala kancléřka Angela Merkelová. Měla zde schůzku s prezidentem Francoisem Hollandem. Mimo jiné bylo opět na pořadu dne oblíbejné téma – uprchlíci. Po schůzce Merkelová mluvila o tom, že Evropa musí zůstat nadále pro uprchlíky „kontinent naděje“, vedle toho však vyzvala i k lepší společné ochraně hranic EU. Právě unijní agentura pro kontrolu vnějších hranic Frontex nyní přitom upozorňuje, že příliv uprchlíků do Řecka se v srpnu prudce zvýšil.
Podle Merkelové je nutná společná ochrana hranic EU „v klíčovém období své existence“, jak zdůraznila. EU podle ní musí „brzdit obavy“ obyvatel, aby Evropa zůstala „kontinentem naděje“.

Po jednání s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Paříži na společné tiskové konferenci Merkelová také uvedla, že příliv uprchlíků do Evropy způsobují nejen válečné konflikty, ale i chudoba.

Merkelová a Hollande ladili společnou strategii před summitem na Slovensku, které v tomto pololetí EU předsedá. Hlavním tématem bude bezpečnost Evropy.S Británií již Merkelová nepočítá

Berlín a Paříž chtějí například lépe chránit vnější hranice EU a posílit spolupráci policie zbylých 27 členských států, tedy již bez Velké Británie. Hodlají prosadit společné vojenské velitelství EU. Proti tomuto projektu byla vždy hlavně Velká Británie.

Dohodli jsme se, že summit v Bratislavě se má zaměřit na tři priority,“ řekl Hollande novinářům. Tou první je zmiňovaná bezpečnost, kdy má hlavně vzniknout nový impuls ke společné obraně EU. Další prioritou je příprava nových průmyslových odvětví, technologií a přechod k novým energiím. Třetí prioritou je mládež, upřesnil prezident. Migrační krize a s ní spojené problémy bezpečnosti či dohody s Tureckem je však nadále tématem nejživějším a nejpalčivějším.Počet uprchlíků nekontrolovatelně stoupá

Počet uprchlíků a migrantů, kteří přicházejí na řecké ostrovy, se za poslední měsíc velmi výrazným způsobem zvýšil. Agentura Evropské unie pro kontrolu vnějších hranic Frontex informovala, že v srpnu 2016 do Řecka dorazilo 3430 lidí, zatímco v červenci jich bylo 2030. Do Itálie pak během srpna přišlo asi 23 000 migrantů.

Facebook komentáře
Petr Branný
Redaktor ProEvropu.com

1 komentář pro Uprchlíků v Řecku nekontrolovatelně přibývá. A Merkelová?

  1. lubik napsal:

    A opravdu nekontrolovatelně? Nebo to má pod plnou kontrolou cestovní kancelář Frontex, která migranty loví u afrických břehů a vozí do Řecka?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *