Útočník v Orlandu byl muslim. Trump chce zákaz vstupu muslimů do USA

Police forensics investigators work at the crime scene of a mass shooting at the Pulse gay night club in Orlando, Florida, U.S. June 12, 2016.  REUTERS/Carlo Allegri

Pravděpodobný republikánský kandidát na prezidenta Spojených států, miliardář Donald Trump, zkritizoval po útoku na gay bar ve floridském Orlandu muslimskou komunitu. Podle něj měla 29letého útočníka, syna afghánských rodičů, nahlásit.

Trump televizní stanici CNN řekl, že si myslí, že byl Omar Mateen mezi lidmi z muslimské komunity známý jako někdo se sklonem k násilí. „Zjistíte, že mnoho lidí, kteří ho znali, měli pocit, že je šílenec a že se něco podobného stane,“ prohlásil v interview po telefonu. „Lidé, kteří ho znali, jeho bývalá manželka i další ho nenahlásili. Z nějakého důvodu muslimská komunita podobné lidi nenahlašuje,“ pokračoval.

Americká FBI muže, který útočil v klubu na Floridě, vyšetřovala kvůli údajným teroristickým vazbám již v roce 2013 a 2014. Vyslýchala ho, nic podezřelého ale neodhalila a vyšetřování bylo uzavřeno, oznámil dnes Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na brífinku v Orlandu. Představitelé FBI rovněž potvrdili, že útočník před střelbou volal na tísňovou linku 911 a mluvil o radikální organizaci Islámský stát.

„Musíme se podívat na mešity a na tu komunitu. A věřte mi, ta komunita zná lidi s potenciálem vybouchnout,“ prohlásil Trump směrem k muslimům. Současný imigrační systém podle něj znemožňuje ochranu amerických občanů, protože přijíždějí „tisíce a tisíce lidí a mnozí z nich mají antiamerické smýšlení“. Zpravodajské služby, které se snaží útokům zabránit, prý navíc brzdí prezident Obama.

Trump taky zdůraznil, že bude vždy chránit druhý dodatek ústavy zaručující právo na nošení zbraně. Jeho protikandidátka, demokratka Hillary Clintonová, naopak varovala před démonizací muslimů a volá po restrikcích útočných zbraní.
Omar Mateen v noci ze soboty na neděli postřílel v gay klubu ve floridském Orlandu 49 lidí a dalších 53 zranil. K útoku se později přihlásil Islámský stát, se kterým střelec údajně sympatizoval. Jedná se o vůbec nejtragičtější masovou střelbu v historii USA.

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump po masakru v nočním klubu na Floridě zopakoval svou výzvu k zákazu vstupu zahraničních muslimů do země a vyzval prezidenta Baracka Obamu k rezignaci za to, že ignoruje hrozbu radikálního islámu. Demokratičtí zákonodárci naopak vystoupili s novými požadavky na zpřísnění prodeje střelných zbraní.

„To, co se stalo v Orlandu, je jenom začátek. Vedení země je slabé a neefektivní. Říkal jsem to, a proto jsem vyzval k zákazu (vstupu muslimů). Musíme být tvrdí,“ napsal Trump na twitteru. Dočasný zákaz vstupu muslimů do USA poprvé navrhl poté, co loni v prosinci útočníci s vazbami na islamismus zabili v kalifornském San Bernardinu 14 lidí.

Sdružení amerických muslimů masakr důrazně odsoudilo a prohlásilo, že střelec nezastupuje víru v islám. „Je to prostě a jednoduše zločin z nenávisti a my ho co nejdůrazněji odsuzujeme,“ citovala agentura Reuters předáka Rady pro americko-islámské vztahy Nihada Awida.

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *