ZAORÁLEK: UPRCHLÍCI POMŮŽOU EVROPĚ, OBDIVUJI JEJICH ODVAHU

Snímek obrazovky pořízený 2016-06-10 14-48-27

Jak čelit všem problémům v Evropě, o tom se zamyslel ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle něj že je na nás, jak se na krize budeme dívat. Zda se v nich s „rozkoší“ koupat, nebo hledat řešení. Jako jedno z možných uvedl uprchlíky, kterým se poklonil za to, že bojují o lidskost v nelidských podmínkách.

Dále upozornil, že ačkoliv se krize dějí, tak největším nebezpečím není Islámský stát, nýbrž se skrývá v nás samých. „Kladu si otázku, do jaké míry náš způsob, kterým se teď koupeme téměř s rozkoší v tom, jak mluvíme o všech těch krizích a apokalypsách kolem, není součástí toho problému, který máme řešit,“ uvedl.

Zaorálek upozornil, že je třeba hledat právě především řešení. „Tak dlouho budeme o těch krizích a apokalypsách mluvit, až se opravdu stanou, a nemyslím si, že to je jenom rétorika. Postoj, který máte k životu, to, jestli hledáte způsob, jak z problému vyjít, nebo jestli se naopak zabýváte studiem svého úpadku, to je něco, co může mít vliv na to, jak si se světem poradíme,“ říkal Zaorálek.

Dle ministra zahraničí se obáváme rizik Islámského státu či rozpínající se Číny, ale je jiná hrozba – i vyspělá civilizace může „zplodit barbary ze svého středu“, připomenul Zaorálek smutnou historii nacistického Německa. Narážel přitom i na migrační krizi. „Je to veliká otázka, milí přátelé, kdo skutečně je ten, kdo probojovává humanitu v tomto světě. To já nevím. Někdy si říkám, jestli to nejsou spíš ti, kteří bojují o poslední zbytky důstojnosti někde v Sýrii, v Turecku a na Ukrajině,“ nadhodil Zaorálek myšlenku.

„Když mluvíme o krizích a apokalypsách, jestli nás někdo zachrání před těmi krizemi, tak jestli to nebudou tihle, možná je ani moc nevidíme, kteří bojují o důstojnost v těžkých podmínkách. Těm bych se poklonil,“ uvedl Zaorálek. V následné diskuzi pak ministr zahraničí doplnil svá slova: „Nejde o to si říkat špatné scénáře, jde o to uvědomit si, na čem záleží.“ A rozvášnil se. „Já neříkám, že jsem pozitivní optimista, takový ten pitomeček, který říká, že to dobře dopadne,“ pokračoval. Dle něj se samozřejmě Evropa může začít sypat. Je však třeba hledat řešení, jak ji zachránit. Připomněl i svůj spor s euroskeptikem Václavem Klausem, že by v případě pádu EU nemuselo přijít nic lepšího, právě naopak.

Zdroj: Blesk.cz

Facebook komentáře
Michal Konečný
Redaktor ProEvropu.com

1 komentář pro ZAORÁLEK: UPRCHLÍCI POMŮŽOU EVROPĚ, OBDIVUJI JEJICH ODVAHU

  1. jiří napsal:

    p.Zaorálku víte co je vlastenecká hrdost a k jakému národu patříte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *